e-Nabız nedir ve nasıl kullanılır? e- Nabız'a nasıl girilir?

e-Nabız nedir ve nasıl kullanılır? e- Nabız'a nasıl girilir?

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan e – nabız uygulaması sağlık alanında pek çok işlemin kullanıcılar tarafından rahat bir şekilde yapılmasına olanak tanıyor.

E-Nabız Nedir, Ne İşe Yarar?

E – nabız uygulaması faydaları olarak kişilerin hastanede yaptırdıkları muayene, tetkik ve tedavi gibi işlemlerin sonuçlarının öğrenilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda hangi işlemlerin yapıldığı, tıbbi özgeçmiş yani daha önceden neler yapıldığını, kendi adına üretilmiş olan sağlık bilgilerinin yönetilmesini ve incelenmesini içermektedir. Bu uygulama ile birlikte tedavi sürecini incelemek mümkün olurken, aynı zamanda doktorlar da gerekli olan testleri hastalardan sürekli olarak talep etmemektedirler çünkü testler e – nabız sisteminde kayıtlı olmaktadır.

 

E – Nabız Girişi Nasıl Yapılır?

E – Nabız girişi yapmak için iki yöntem kullanılmaktadır. İlk yöntem, internet adresi üzerinden yapılmaktadır. E – nabız web sitesine giriş yapılarak sisteme kayıt olmak mümkündür. Bu işlem bilgisayar, telefon ve tabletler üzerinden yapılabilmektedir. Diğer bir yöntem ise e – nabız uygulamasını yüklemektir. Tüm IOS ve Android alt yapısına sahip cihazlar için çalışan uygulama böylece mobil olarak da rahatlıkla kullanılmaktadır. E – nabız sistemini kullanmak için ise belirli yöntemler takip edilmelidir. E – devlet üyeliği ile sisteme giriş yapılmaktadır. E – devlet şifresi olmayanlar ise aile hekimlerinden geçici şifre alıp daha sonra kalıcı şifrelerini belirleyebilmektedirler. Aile hekiminden geçici şifre almak için ise cep telefon numarasının aile hekimine verilmesi gerekmektedir. Aile hekimi, daha sonra bu işlem sonrasında şifre temin edebilecektir. Şifrenin temin edilmesi ile birlikte ise uygulamaya giriş yapabilirsiniz.

 

E – Nabız Koronavirüs Test Sorgulama

E – nabız koronavirüs testlerinin öğrenilmesi için de büyük önem taşıyor. Salgının artması ve aynı zamanda bulaşıcılık riskini hâlâ şiddetle koruması üzerine hastaneye gitmek istemeyenler ya da hastaneye gitme zorunluluğundan kurtarmak için sistem üzerinden yaptırılmış olan koronavirüs test sonuçları da 24 saatlik süre zarfında öğrenilebiliyor. Test sonuçları pozitif çıkan kimseler gerekli müdahaleler için hastaneye başvuru yaparken, negatif çıkmış olanların ise herhangi bir işlem yapması gerekmiyor.