Eczaneler Saat Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

Eczaneler Saat Kaçta Açılıyor ve Kapanıyor?

İlaç almak isteyen vatandaşlar tarafından merak edilen konulardan bir tanesi de eczanelerin açılış ve kapanış saatleridir. Corona virüs salgını nedeniyle zaman zaman çalışma saatleri değişen eczaneler kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor?

Eczane açılış ve kapanış saatleri kaçta sorusuna cevap çok kolay olsa bile her zaman en fazla sorulan soruların başında gelmektedir. Eczane çalışma saatleri ilaç alma ihtiyacı olan kişiler tarafından daha çok merak edilmektedir. Ancak dünyanın içinde bulunduğu korana virüs nedeni işe çalışma saatlerinde değişiklikler olmaktadır. 

İlaç Temin Etmede Eczanelerin Önemi
Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı sorumluluğu altında yer alan eczane ilaçların alınıp satıldığı çok önemli bir yer olarak tanımlanmaktadır. Eczaneler özel ve Bağ- Kur, SGK, Emekli Sandığı gibi kamu kurumları ile özel anlaşmalar yapılarak bu kurumlara bağlı olanların ilaçları elde etmekle görevlidirler. 
Korona virüs salgınından sonra pek çok kurum ve işletmelerin çalışma saatlerinde değişiklik yapılmıştır. Bu süreçte ilaç almak isteyen çok sayıda kişi ya da acil durum yaşayan pek çok vatandaş tarafından çalışma saatleri insanların en fazla merak ettiği konuların başında gelmektedir. Tedavileri içim ilaç ya da maske almak için eczaneye gitmek zorunda kalırlar. Bundan dolayı eczane açılış ve kapanış saatleri çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Her zaman en doğru cevapların arandığı bu durum sonrasında insanlar eczanelere gittiğinde boş dönmezler. 

Eczanelerin Açılış ve Kapanış Saatleri
Dünyayı sarsan Covid 19 pek çok alanda olduğu gibi eczanelerin açılış ve kapanış saatlerinde de farklılıklar olmasına neden olmuştur. Yaşanan bu durum karşısında eczanelerin açılış ve kapanış saatleri hakkında verilen bilgiler şunlardır;
Korona virüs nedeni ile eczaneler sabah 09.00’da açılıyor ve mesai başlıyor. Eczanelerin açılış saatleri bazı illere göre farklı olmaktadır. 
Eczanelerin öğle yemeği molaları yok ve öğle arası saatlerinde hizmet devam etmektedir.
Nöbetçi eczaneler dışında eczanelerin kapanış saatleri 19.00 olmaktadır.
Eczaneler Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı gibi dini bayramlar ve 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 30 Ağustos, 29 Ekim, 15 Temmuz gibi resmi tatillerde kapalı olmaktadır.