Edirne’de Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Edirne’de Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Uzun yıllar boyunca Osmanlı’ya başkentlik yapmış Edirne’de eşsiz eserleri ziyaret edebilir, doğal güzelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Edirne’de görülmesi gereken yerler arasında ise şunlar yer alıyor:

Rüstempaşa Kervansarayı

Osmanlı mimarisinin en iddialı örneklerinden biri olan bu kervansaray Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Tuğla ve taşların ilginç bir tasarımla yapıldığı bu kervansaray 1972 yılında restore edilerek bir otel olarak hizmet vermeye başladı.

Muradiye Camii

Muradiye Camii 1463 yılında inşa edildi. Çini ve ahşap işçiliğinin ön plana çıktığı bu caminin Mimar Şehabeddin tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Çini ve süslemeler bakımından Bursa Yeşil Cami’nin sonrasında en güzel mimari örneklerden biri halindedir. Şehir merkezine yürüyüş mesafesinde bulunan bu cami Edirne’ye yolu düşenlerin uğramadan dönmemesi gereken adreslerden biridir.

Selimiye Camii

Edirne ilinin merkezinde yer alan Selimiye Camii III. Selim emriyle Mimar Sinan tarafından yapıldı. Yapımına 1568 yılı itibariyle başlanan caminin inşasının sona ermesi 1574 yılına denk gelir. Osmanlı Türk mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Selimiye Camii Edirne ziyaretinde görülecekler listesine mutlaka eklenmelidir.

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi

Edirne’nin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında bulunan bu müze 1925 yılında açılmıştır. Selimiye’nin Medrese bölümünden toplanmış olan eserlerin sergilendiği müze 1971 yılında yeniden düzenlendi.

Sarayiçi

Edirne’nin görülmesi gereken noktalarından biri de Sarayiçi’dir. Özellikle yaz aylarında düzenlenen Kırkpınar yağlı güreşlerden dolayı Sarayiçi’nin bu dönemde ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Meriç Nehri

Balkanların en büyük nehirlerinden biri olarak bilinen Meriç Nehri 490 km uzunluğa sahiptir. Bahar aylarında yoğun ilgi alan Meriç Nehri bu dönemde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline geliyor. Dilerseniz Meriç nehrine giderek buradaki mesire yerlerinde ailenizle piknik yapabilir, doğa ile iç içe bir zaman aralığı geçirebilirsiniz.

Gala Gölü

Eşsiz doğal güzelliklere şahit olabileceğiniz bu göl 44 binden fazla kuşa ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük kuş gözlem alanlarından biri olma özelliği taşıyan bu göl Enez’e 10 km uzaklığa sahiptir.