Elazığ’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Elazığ’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Doğu Anadolu’nun incisi olarak kabul gören Elazığ gezilecek pek çok yere sahiptir. Tarihin ve doğal güzelliklerin bir araya geldiği şehri daha yakından tanımak için iki üç günü bu şehre ayırmanız gerekir.

Muhteşem manzaraları, kendine has kültürü, yöresel lezzetleriyle Elazığ bu bölgeye gelecek olan seyahat severleri bekliyor.

Harput Kalesi

Tarihi dokusuyla dikkat çekici gözüken Harput Kalesi Elazığ’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor. M.Ö 8. Yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahip olan Harput kalesi tüm şehri ayaklarınızın altına sermektedir.

Buzluk Mağarası

Buzluk mağarasının diğer adı Buzluk taşıdır. Mağara şehir merkezine 11 km uzaklıkta yer alıyor. Doğa ve turizm harikası olarak gösterilen mağaranın derinliğinin 200 metre olduğu biliniyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olan mağara Elazığ’a yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasındadır.

Keban Baraj Gölü

Ülkenin en büyük göllerinden biri olma özelliği taşıyan Keban baraj gölü 675 kmlik bir alana sahiptir. Keban barajı başta turna, aynalı sazan olmak üzere yirmiden fazla balığın yaşadığı bir barajdır. Ayrıca burada amatör olta balıkçılarına fırsat yaratılmasına ek olarak elektrik üretimi de yapılmaktadır.

Çırçır Şelalesi

Elazığ’a yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken bu doğal güzellik ziyaretçilerin beğenisini kazanan noktalardan biridir. Dünyanın en genç şelalesi olma özelliğine sahip olan bu şelale özellikle yaz aylarında ferahlamak için tercih edilen konumlardan biri olarak gösterilir. Elazığ’ın gizli cenneti olarak adlandırılan bu yere uğramanızı tavsiye ederiz.

Hazar baba Kayak Merkezi

Elazığ kış mevsiminde de ziyaretçilerin unutulmaz anlar yaşamasına neden oluyor. Kış turizmi denildiğinde ilk akla gelen noktalardan biri olan bu adres şehir merkezine yaklaşık olarak 30 km uzaklığa sahiptir.

Hazar Gölü

Bahar ve yaz aylarında görülmesi tavsiye edilen Hazar Gölünün il merkezine toplam uzunluğu 26 km’dir. Sıcak yaz aylarından bunalanların uğrak bölgelerinden biri haline gelen gölde aynı zamanda kamp alanları da bulunuyor. Hazar gölünde aynı zamanda çeşitli su sporlarını deneyimleyebilir, paraşütle atlayış yapabilirsiniz.