Erzurum’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Erzurum’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Doğu Anadolu Bölgesindeki en kalabalık şehir olan Erzurum, gezilecek tarihi yerleri ile de oldukça turist çeken şehirlerimizden biridir.

Dadaşlar diyarı ve  Evliyalar beldesi olarak da bilinen Erzurum, daha çok kış turizmi için gidilen bir şehir olsa da tarihi yerler ve doğal güzellikleriyle de büyüleyen bir ilimizdir. Erzurum geçmiş dönemlerde birçok topluluğa da ev sahipliği yapan birkaç şehirlerimizden biridir. Selçuklular, Romalılar, Bizanslılar ve birçok büyük imparatorluklara ev sahipliği yapan Erzurum bu nedenle farklı kültürleri de benimsemiştir. Bu yüzden de Erzurum’un tarihi yerleri de oldukça fazla ve güzeldir. 

Palandöken 

Hem ülkemizdeki hem de dünyadaki en önemli kayak merkezlerinden biri olan Palandöken kış turizmi için oldukça sık gidilen yerlerden biridir. Erzurum’da en çok bilinen ve en çok gidilen Palandöken, kar yapısı ve uzun pistleri sayesinde 5 ay boyunca kış turizmine açık kalmaktadır. Eğer kayak yapmayı seviyorsanız ve ilginiz varsa kış ayları içerisinde Palandöken’de mutlaka görmeniz gerekir. 

Tortum Şelalesi 

Erzurum hem yazın hem de kışın gidilebilecek en güzel şehirlerimizden biridir. Erzurum’da bulunan ve Dünyanın en büyük şelalesinden biri olan Tortum şelalesi, doğal güzelliği ile görenleri büyüleyen bir yerdir. 48 metre yükseklikte olan Tortum Şelalesinin önündeki seyir balkonu gidenlerin en çok ilgisini çeken yer olmuştur. Nefes darlığı ve kalp rahatsızlığı olan kişiler için seyir merdivenlerinde bulunmanın iyi geldiğine inanılmaktadır. 

Çifte Minareli Medrese 

13. yüzyılda yapılan Selçuklu eserlerinden biri olan Çifte Minareli Medrese, Erzurum’un en çok turist çeken tarihi yerlerinden biridir. Selçuklu Döneminin en önemli tarihi eserlerinden biri olan Çifte Minareli Medresesi mimari dokusuyla da oldukça dikkat çekmektedir. Erzurum’a gitmek isteyenler için Çifte Minareli Medrese görülmesi gerekirken ilk yerlerden biridir. 

Erzurum Atatürk Evi Müzesi 

Milli mücadele döneminde Erzurum kongresi düzenleyen Mustafa Kemal Atatürk’ün bu süreç boyunca kaldığı bu Konak tarihi açıdan oldukça önemlidir. 1924 yılında bu Konak Mustafa Kemal’e hediye edilmiştir. Mustafa Kemal’in ölümünün ardından Kardeşi Makbule Hanıma verilen Konak, Makbule Hanımın isteği üzerine çocuk esirgeme yurduna çevrilmiştir. 1984 yılında Sağlık Bakanlığı bu konağı Kültür bakanlığına devretmiştir ve günümüzde de müze olarak kullanılmaktadır. Türkiye tarihi için önemli dönemlerde kullanılan bu ev Erzurum’da mutlaka gidilmesi gerekilen tarihi yerlerden biridir.