Evde çiğ sütten tereyağı nasıl yapılır?

Evde çiğ sütten tereyağı nasıl yapılır?

Kolay tereyağı yapımı için ev koşullarında harika tarif hazırlayabilirsiniz. Evde yapılan tereyağı içerik olarak çok zengin olacak ve vücudunuzu çeşitli hastalıklara karşı korumasını sağlayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır?

Evde tereyağı yapmak kahvaltıda ya da çeşitli yemeklerde kullanmak için harika bir fayda sunacaktır. Pek çok uzmanın tavsiye ettiği ve eski zamanlardan beri yaygın olarak kullanılan tereyağı, lezzeti ve faydaları ile birlikte öne çıkıyor. Evde tereyağı yapımı için malzemeler şu şekilde;

2 litre çiğ süt,

Yarım yemek kaşığı krema

Malzemeleri hazırladıktan sonra çiğ sütü 24 saat boyunca soğumaya bırakın ve ardından geniş bir kap içerisine koyun. Bekletme kaymağın yukarıya çıkmasını sağlayacaktır. Yarım litre hacminde bir kavanozu güzelce temizleyin. Ardından çiğ sütün üzerine çıkmış olan kaymağı bir kepçe yardımı ile kavanozun içine koyun. Sütün üzerinde de kaymak kalmayınca kadar aynı işlemi tekrarlayın.

Daha sonra yarım çorba kaşığı kremayı kavanoza koyun ve 5 – 12 saat aralığında olgunlaşmaya bırakın. Tereyağın daha çabuk olması için sıcak su dolu bir kap içerisinde 24 derece sıcaklıkta bekletin, bu tereyağın oluşum hızını arttıracaktır. Daha sonra ise bir kap içerisine yarısına kadar buzlu su doldurun ve içine kavanozu yerleştirin. Kavanozu bir süre buzlu su içinde bekletin. Ardından kavanozu 15 dakika gibi bir süre çalkalayın. Kavanozun kenarlarında tereyağı oluşumu başlayacaktır. Bir kase üzerine tülbent yerleştirin ve kavanozdaki topaklanmış tereyağını süzün. Tülbent üzerinde kalan parçalar tereyağı olarak kullanmaya uygundur.

Tereyağının Faydaları Neler?

Tereyağının faydaları zengin içeriği açısından son derece gelişmiştir. Öncelikle mide üzerinde etkili olur ve mide sorunlarının giderilmesine etki eder. Bu türden rahatsızlıkların ortaya çıkmasında tereyağı rahatlatıcı etki gösterir ve sindirimi kolay hale getirir. Tereyağı yararları arasında özellikle göz sağlığı da önemli bir konumdadır. İçinde bulunan beta karotenler gözlerin korunmasını sağlar ve gözde oluşacak çeşitli rahatsızlıkları da engeller. Tereyağının bir diğer bilinen en önemli faydası ise eklemler üzerinde olup eklem rahatsızlıklarının ve ağrılarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.