Evde koronavirüs hastasına bakım nasıl yapılır?

Evde koronavirüs hastasına bakım nasıl yapılır?

Evde koronavirüs hastasına bakmak son derece dikkat isteyen bir uygulamalıdır. Pek çok kimsenin yaşamını kaybetmesine neden olan salgına karşı dikkatli olunması gerekiyor. Virüse yakalanmış olan kimselerin dikkat edecekleri belirli noktalar bulunmaktadır.

Evde Koronavirüs Bakım Süreci

Koronavirüs evde bakım süreci oldukça dikkatli bir şekilde geçirilmelidir. Pek çok kimsenin yaşamını kaybetmesine neden olan koronavirüse karşı dikkatli yaklaşılmadığında oldukça tehlikeli olabilmektedir. Koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine kişilere farklı koronavirüs tedavileri uygulanmaktadır. Hafif belirtilere sahip olan hastaların evde bakımı yapılmaktadır. İzolasyon sürecinde bu hastaların virüsü diğer ev sakinlerine bulaştırmamalarına dikkat edilmelidir.

Maske İhmal Edilmemeli

Koronavirüs tedavisi evde yürütüldüğünde tüm ev sakinleri maske takmalıdır. Maske, virüsün yayılmasını önlemek açısından oldukça etkili olup özellikle yeni kimselere bulaşma riskini de ortadan kaldırmaktadır. Eğer test sonucu pozitif çıkmış bir kişinin bakımı ve tedavi süreci evde yürütülüyorsa, bu durumda tüm ev sakinlerinin maske takarak virüse karşı önlem almaları yararlı olacaktır. Aynı şekilde test sonucu pozitif çıkmış olan hastanın da maske takması gerekmektedir.

Mesafe ve Hijyen Kurallarına Uyulmalı

Evde koroanvirüs hastası bakımı için mesafe ve hijyen kuralları hiçbir zaman ihmal edilmemelidir. Hastanın ihtiyaçlarına göre yemeği, suyu ve benzeri diğer ihtiyaçları mutlaka belirli bir mesafeden verilmelidir. Örneğin hastanın durmuş olduğu odaya çok fazla girilmemeli ve yemek gibi ihtiyaçları bu odanın dışından, kendisinin alacağı şekilde hastaya sunulmalıdır. Özellikle virüs kapalı alanlarda çok daha hızlı bir yayılım gösterdiğinden bu noktaya dikkat edilmesi gerekmekte ve arada 1,5 metre mesafe bırakılmalıdır.

Bunun yanında koronavirüs tedavisi için hijyenin de büyük önemi bulunmaktadır. Hastanın dokunmuş olduğu yerlerin mutlaka temizlenmesi ve sıklıkla antibakteriyel ürünlerin kullanılması, odanın havalandırılması, nevresim takımlarının da sık olarak değiştirilmesi gerekir. Evde iki tuvalet bulunuyorsa, bir tuvalet sadece hastaya tahsis edilmelidir ve tuvaletin temizliği de sıklıkla çamaşır suyu gibi kimyasallar ile yapılmalıdır.

Evde Tedavide Yararlı Olan Besinler

Koronavirüs hastalığı bağışıklık sistemi üzerinde son derece zararlı olduğu için evde bakım gören koronavirüs hastaları için beslenme büyük önem taşımaktadır. Bu bakımdan bağışıklık sistemini güçlendirecek ve kolay sindirilecek yiyecekler tercih edilmelidir.