Evlenme ehliyet belgesi nedir? Nereden ve nasıl alınır?

Evlenme ehliyet belgesi nedir? Nereden ve nasıl alınır?

Evlenme ehliyet belgesi evlenmek isteyenlere evlilik için gereken belgeler arasında önemli bir yer taşıyor. Özellikle yeni evlenecek çiftler evlenme ehliyet belgesinin ne olduğunu ve nasıl alındığını merak ediyorlar.

Evlilik Ehliyet Belgesi Nedir?

Evlilik ehliyet belgesi tanımı itibariyle evlenmek isteyen kişilerin evlenmeleri önünde herhangi bir engel olmadığını gösteren, yaş ve medeni hallerinin de resmi olarak kanıtlanmasına yardımcı olan bir belgedir. Resmi nikah işlemleri için mutlaka edinilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır. Evlenme ehliyet belgesi içeriği olarak kişinin ad ve soyadı, anne baba adı, doğum tarihi, medeni hali ve evlilik için herhangi bir engel olup olmadığı bilgileri yer almaktadır. Genelde bu ehliyet Türkiye’de evlenen yabancı uyruklu kimselerden istenmektedir çünkü yeni evlilik sisteminde Türkiye vatandaşları için bu bilgiler sistemden otomatik olarak alınmaktadır. Ancak yine de sisteme kayıtlı olmayan kimselerin evlenme belgeleri almaları gerekmektedir. Sistemde yer alan kimseler için ise kütük bilgileri evlenme ehliyetleri yerine geçebilmektedir.

Evlenme Ehliyeti Belgesi Kimler İçin Alınır?

Evlenme ehliyeti belgesi alacaklar evlenme kararı almış bazı kimseler için zorunludur. Bu kimseler tam kimlik bilgileri ile birlikte evlilik açısından herhangi bir engeli olmadıklarına dair bilgileri nikah başvurusunda belirtmelidir. Ancak bu belge yakın zamana kadar herkes için geçerli olsa da günümüzde herkes için zorunlu değildir. Çünkü nüfus kayıt örneği ve evlenme ehliyet belgesi de elektronik ortamdan otomatik olarak alınmaktadır. Ama nüfusta kaydı olmayan ya da yabancı uyruklu kimselerin bu belgeyi ibraz etmeleri gerekmektedir. Evlenme ehliyet belgesi almak yoluyla evlilik yapabilmektedirler.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Evlenme ehliyet belgesi almak için Türkiye vatandaşı olanlar bağlı oldukları nüfus müdürlüklerine müracaat yapmalıdırlar. Fakat yabancı uyruklu evlenme ehliyet belgesi alma işlemleri biraz farklı yapılmaktadır. Yabancı uyruklu kimseler evlenme ehliyet belgelerini kendi ülkelerinden alabilirler. Bunun dışında ülkelerinin temsilcisi olan konsolosluklardan bulundukları ülkelerden de evlenme ehliyeti belgesi alabilirler. Evlenme ehliyet belgesi alma süresi ise oldukça kısa olup genelde birkaç iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Mülteci olanlar ise il göç idarelerinden evlenme ehliyeti alabilirler.