Evlilik için sağlık raporu nedir? Evlilik için sağlık raporu nasıl alınır?

Evlilik için sağlık raporu nedir? Evlilik için sağlık raporu nasıl alınır?

Evlilik başvurusu için gerekli olan belgelerin başında evlilik sağlık raporu gelmektedir. Çiftlerin evlenmeleri durumunda, herhangi bir sağlık yönünden sorunlarının olup olmadığı, evlilik öncesinde gerekli olan raporlardan birisidir.

Evlilik Sağlık Raporu Nedir?

Evlilik sağlık belgesi Türk Medeni Kanunu çerçevesinde evlilik öncesinde alınması gereken belgelerden birisidir. Evlenme işlemlerine yönelik verilen bu sağlık raporu, resmi nikah işlemlerinin kıyılması için gereklidir. Resmi nikah öncesinde gerekli olan bu rapor temelde kişilerin haberdar olmadıkları ve cinsel yoldan bulaşabilecek çeşitli hastalıklarının olup olmadıklarını saptamak amacıyla yapılmaktadır. Bunun yanında eşlerden birisinin taşıyıcı olması durumunda bulaşıcı hastalıkların da önüne geçmek ve evlilik öncesinde bu durumu ortaya çıkarmak amacıyla uygulanmaktadır.

Evlilik Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Evlilik sağlık raporu almak için sağlık kuruluşlarına müracaat etmek gerekmektedir. Yapılacak olan tetkikler sonucunda rapor aile hekimliği tarafından incelenmeli ve onaylanmalıdır. Evlilik sağlık raporu için ise kan tahlili ve akciğer filmi istenmektedir. Kan testleri ile beraber kan grubu da belirlenmekte olup bu durumda hepatit, frengi ve AIDS gibi hastalıkların olup olmadığını da öğrenmek mümkün hale gelmektedir. Aynı zamanda çiftlerin kan uyuşmazlıklarının olup olmadığını da öğrenmek özellikle hamilelik gibi durumlar için önemli olmaktadır. Akdeniz anemisi testi de yine nikah öncesinde yaptırılması gereken testlerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Sağlık raporu alınması esnasında Akdeniz anemisi testi sonuçları değerlendirilecektir.

Devlet Hastanesinden Evlilik Sağlık Raporu Almak

Devlet hastanesinden evlilik sağlık raporu almak mümkün olmaktadır. Pek çok sağlık kuruluşundan evlilik için istenen raporları almak mümkün olsa da tam teşekküllü bir hastaneden bir raporları almak çok daha kolaylaştırıcı olacaktır. Bu bakımdan devlet hastanelerinden çok daha kolay bir şekilde sağlık raporu almak mümkündür. Devlet hastanelerinden evlilik için sağlık raporu almak için ise şu belgeler istenmektedir;

Sağlık raporu alacak kimselerin kimlik belgeleri,

Çiftin 2 adet fotoğrafı,

Kişilerin sağlık bilgi formları,

Sağlık raporu ücreti

İle birlikte sağlık raporu alınabilmektedir. Aynı zamanda rapor için ortalama 50 - 75 TL tutarında bir ödeme yapılması, heyet raporu alınıyorsa bu durumda da 200 TL ödeme yapılması gerekmektedir.