Giresun’da Gezilecek En Güzel Yerler

Giresun’da Gezilecek En Güzel Yerler

Karadeniz bölgesinde yer alan, Karadeniz’in en güzel yerlerinden biri olan Giresun, gezilecek yerleri ile gidenleri büyüleyen bir şehirdir.

Giresun, doğal güzelliği ile gidenleri büyüleyen şehirlerimizden biridir. Giresun denildiği zaman akla ilk şey her ne kadar fındık olsa da doğal güzellikleri ile de herkesi büyüleyen bir şehirdir. Tarihi Hititlere kadar dayanan Giresun’u 4 günde gezebilir ve güzelliklerini yakından görebilirsiniz.

Kuzalan Şelalesi ve Mavi Göl

Giresun’un en çok gidilen yerlerinden biri olan Kuzalan şelalesine gitmediyseniz eğer mutlaka gitmeniz gerekmektedir. Kuzalan şelalesi çevresinde mağaralar da görebilirsiniz. Karadeniz bölgesinde yer alan Kuzalan şelalesi ve mavi göl, sodalı suyun aktığı yer özelliğine sahiptir. Mavi göl bazı aylarda turkuaz rengini almaktadır. Eğer bu aylarda gidebilirseniz eğer mutlaka görmeniz gereken bir güzelliğe sahiptir.

Giresun Kalesi

Giresun’un en güzel ve en görülmesi gereken yerlerinden biri olan Giresun kalesi, Giresun’u ikiye bölen ve Giresun’daki en yüksek yerde yer alan kaledir. Giresun kalesinin tarihi M.Ö. ki yıllara dayanmaktadır. Tarihin izlerini görebileceğiniz Giresun kalesinde milli mücadele kahramanlarından biri olan Topal Osman Ağa’nın anıt mezarı da bulunmaktadır. Giresun’a gidecekseniz eğer Giresun kalesini mutlaka görmeniz gerekmektedir.

Giresun Adası

Giresun adası, Karadeniz bölgesinde bulunan tek yaşanılabilen adadır. Giresun adası kuş türlerini görebileceğiniz çok güzel bir yerdir. Giresun Adası tarihi ile de çok ilgi duyulan yerlerden biri olmuştur. Mitolojik kahramanlardan biri olan Herkül’ün hikâyesinin, Hz. Yusuf’un Altın heykeli hikâyesi gibi birçok hikâyenin konu edindiği tarihi bir yerdir. Giresun’a gidiyorsanız eğer mutlaka Giresun Adasına gitmeniz gerekir.    

Giresun Müzesi

Giresun birçok uygarlığın ev sahipliği yaptığı ve birçok hikâyeye konu edinilen bir şehirdir. Giresun müzesi, eski adıyla Aziz Nikola Kilisesi olarak da bilinmektedir. Birçok uygarlığın ve dinin kalıntılarını görebileceğiniz Giresun müzesine mutlaka gitmeniz gerekmektedir. Tarihin birçok dokusunu görebileceğiniz Giresun müzesinde, birçok kültüre ait eşyaların da bulunduğu bir müzedir. Eskiden kilise olduğu için daha farklı ve daha güzel bir mimari yapısı da bulunmaktadır. Eğer Giresun’a gidiyorsanız mutlaka Giresun müzesini gezmeniz gerekir.

Kaynak:Haber Merkezi