Hakkari’de görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Hakkari’de görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Hakkâri hem tarihi hem de doğal yerleri ile gezilip görülecek çok sayıda noktaya sahiptir.

Van ve Şırnak illerine komşu olan Hakkâri sert karasal iklimin etkisi altında olduğundan gezmek için en uygun dönem Haziran ve Ekim ayları olmaktadır. Şehirde Selçuklu, Pers, Urartu, Arap, Hurri ve Osmanlı medeniyetlerine dair pek çok iz yer almaktadır. Yapacağınız gezide geçmişten izler taşıyan tarihi alanları ziyaret edebilirsiniz.

Yemek kültürü olarak baktığınızda Hakkâri parmak kebabı, maşin çorbası, otlu peynir, gulul çorbası, kemikli kavurma, tandır ekmeği, keşkek ve Yüksekova kebabı gibi lezzetlere sahiptir. Şehir aynı zamanda ulaşım için de elverişlidir.

 

Cennet Cehennem Vadileri

Dört mevsimi bir arada bulunduran Cennet Cehennem Vadileri il merkezine 45 kilometre uzaklıkta yer alır. 3500 rakımda bulunan bu vadi iki bölümden meydana gelir. Bir kısım buzullarla kaplıyken bir kısmında çiçekler görebilirsiniz. Bu vadi genellikle kaya tırmanışı, kamp, doğa yürüyüşleri gibi açık alan sporları için elverişli olmasıyla bilinir.

 

Hakkâri Kilim Müzesi

Şehrin merkezinde yer alan Hakkâri Kilim Müzesi’nde el dokuması olan kilimler sergilenmektedir. Bu kültürün koruma altına alınması amacıyla il valiliği destek projesi başlatmış olup üç farklı atölyede olacak şekilde 170 kız çeşit çeşit kilim dokumaktadır. Dokunan kilimlerin ticareti yapılmakta ve başka şehirlerdeki müşterilere satılmaktadır. Müzeye giriş için ücret ödenmemektedir.

 

Seyithan Gölü

Cilo Dağı’nın zirve noktasında yer alan Seyithan Gölü Yüksekova ilçe sınırları içerisindedir. Gölün olduğu bölge halk arasında Berçelen Yaylası olarak da anılır. Yaz aylarında buraya ilgi artarken kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte daha sakin bir hal alır. Bölge kayak ve dağcılık sporlarına elverişli olmasıyla bilinir.

 

Zap Suyu

Hakkâri ilindeki en büyük akarsu olma özelliğini taşıyan Zap Suyu il merkezine yedi kilometre uzaklıkta yer alır. İlkbahar yaz aylarında buzul, kar ve yağmur suları ile birlikte akarsudaki su seviyesi yükselir. Akarsuyun ülkemiz sınırları içerisinde kalan uzunluğu 189 kilometre olup toplam uzunluğu 310 kilometre olarak bilinir.