Hamileler Oruç Tutabilir Mi?

Hamileler Oruç Tutabilir Mi?

Ramazan aylarında en çok sorulan sorulardan biri olan hamileyken oruç tutulur mu? Diyanet cevapladı hamileler oruç tutabilir mi? Oldukça çok sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Hamileyken oruç tutulup tutulamayacağı çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Ramazan ayı bu sene 13 Nisan tarihinde başlamaktadır. Hamileyken oruç tutulur mu? Diyanet cevapladı hamileler oruç tutabilir mi? Sorusu çok sorulmaktadır.

Hamileyken oruç tutulabilir mi? Sorusu çok araştırılmaktadır. Müslümanlar için çok önemli aylardan biri olan Ramazan ayında oruç ibadeti çok önemli bir ibadet olmaktadır. Hamilelerin oruç tutup tutamayacakları çok detaylı bir konu olmaktadır.

Kadınlar Hamilelik Dönemlerinde Oruç Tutabilirler Mi?

Kadın hamilelik dönemlerinde oruç tutabilirler mi? Sorusu çok fazla sorulmaktadır. Ramazan orucunu tutmamak için hamilelik ve bebek emzirmektir. Hamile veya emzikli olan kadınlar kendilerine veya bebeklerine zarar gelmemesi için korkup oruç tutmayabilirler. Hamile kadınlar hasta konumunda olduğundan dolayı onlara bu konu ile alakalı hadisi şeriflerde bulunmaktadır.

Hamile kadınlar kendilerinin dayanabilecek ve bebeklerine zarar gelmeyecek yani etkilenmeyecek durumlarda hamile ve emzikli kadınlar oruç tutabilirler. Her zaman hamileyken herhangi bir sorun çıkmasından dolayı hamilelik kontrollerinde uzman doktorunuza sorarak da bilgiler alabilir ve danışmanız çok uygun olmaktadır.  Hamilelik ve emzirme esnasında oruç tutmayan kadınlar tutamadıkları oruçlarını başka zamanlarda rahat ettikleri dönemlerde kaza ederek tutabilirler.

Hamileler Oruç Tutuyorlarsa Nelere Dikkat Etmelidir?

Hamileler oruç tutuyorlarsa nelere dikkat etmelidirler? Bu soru oldukça sık sorulmaktadır. Hamile olan kadınlarda erken doğum riski var ise bol bol sıvı tüketmesi gerekir. Oruçlu olduğu için bol sıvı tüketilmediği için erken doğum riski meydana gelir.

Hamile kadınlarda hamileliğe bağlı hamilelik şekeri veya şeker hastalığı olan durumlarda dengeli beslenmek gerekir. Gün boyunca istirahat etmelidirler. Oruç tutan hamilelerin mümkün oldukça sıcaklarda kalmamaları gerekir.

Sahur da bol bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Yemek yedikten sonra asla yatmamaları gerekir. İftar ve sahur arası bol bol dengeli olarak sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Kızartma, şekerli gıdalar, protein ve tuzlu gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir.