Hatay'da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Hatay'da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Ülkemizdeki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hatay önceden bir devlet olup 1939 yılında Türkiye sınırlarına dahil edilmiştir.

Hatay en kalabalık 13. Şehir olarak bilinir ve şehri gezmek için en uygun dönemlerin ilkbahar ve sonbahar olduğu söylenir. Şehri gezmeniz için ortalama üç gün yeterli olacaktır. Genellikle bu il dillere destan lezzetleri ile ziyaretçileri kendine hayran bırakır. Şehirde İskenderun döneri, şişperek çorbası, fellah köftesi, oruk, biberli ekmek, ıspanak borani, Hatay usulü kağıt kebabı ve belen tava yoğun talep görmektedir.

İskenderun Körfezi

Deniz ve kara ulaşımı için önemli bir yere sahip olan İskenderun Körfezi Adana ile Hatay şehirleri arasında yer alır. Bu körfez Akdeniz bölgesindeki en büyük üçüncü liman olma özelliğine sahiptir. Şehir dışından gelen misafirler için burada özel tekne turları düzenlenmektedir.

Musa Ağacı

Şehirdeki sembolik yapılar arasında yer alan Musa Ağacı köklü bir geçmişe sahip olup ortalama üç bin yıldır canlı olduğu düşünülmektedir. Bu sayede bulunduğu Hıdırbey Köyü’nün gelişimine katkı sağlamaktadır. Efsanevi bir hikayesi olan ağaç yerli ve yabancı turistler tarafından her dönem ziyaret edilmektedir.

Erzin Başlamış Kaplıcaları

İlin Erzin ilçesinin Başlamış köyünde yer alan kaplıcalar şehir turizminin canlanmasını katkıda bulunur. Amanos dağlarının eteklerin yer alan suda magnezyum, bikarbonat, karbondioksit ve sülfat gibi önemli bileşenler bulunup bunlar metabolizma ve sindirim sistemi sorunları ile idrar yolları şikayetlerine iyi gelmektedir. Kaplıcalara gelen ziyaretçiler için motelde konaklama seçenekleri mevcuttur.

Antakya Mozaik Müzesi

Dünyanın en zengin ikinci mozaik müzesi olarak bilinen Antakya mozaik müzesi 1932 senesine ait mozaiklerin günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır. Burada yer alan mozaiklerde Bizans ve Roma dönemlerinin izleri bulunmaktadır. Özellikle müze içerisinde bulunan Güneş Tanrısı Apollo’nun heykeli yoğun ilgi görmektedir.

Aziz Simeon Manastırı

Günümüze yalnızca kalıntıları ulaşabilen Aziz Simeon Manastırı bu haliyle bile eşsiz bir manzaraya sahiptir. Hatay dinler şehri olarak da anılmakta olup burada birden fazla dinin etkisinden izler görebilirsiniz. Bu manastır yaklaşık 1500 yıllık bir geçmişe sahiptir.