İnternetten e-Devlet şifresi alınır mı?

İnternetten e-Devlet şifresi alınır mı?

E – devlet uygulaması sayesinde pek çok kamu kurum ve kuruluşu işlemleri internet üzerinden rahat bir şekilde yapılıyor. Ancak sisteme giriş yapmak için e – devlet şifresi gerekiyor. Bu durumda ise internetten e – devlet şifresi alınıp alınmayacağı merak ediliyor.

Nasıl E – Devlet Şifresi Alınır?

E – devlet şifresi almak için bilinmesi gereken en önemli nokta, e – devlet şifresinin kişiye özel olmasıdır. Bu bakımdan aynı ailenin fertlerinde dahi e – devlet şifresi kişiye dair tanımlanmaktadır ve başkaları ile de paylaşılmaması gerekmektedir. Bu bakımdan e – devlet şifresinin yurt içinde PTT şubeleri aracılığı ile şu belgelerden birisi ibraz edilerek alınması gerekmektedir;

T.C. kimlik kartı, nüfus kağıdı,

Evlilik cüzdanı,

Pasaport,

Ehliyet,

Avukat kimlik kartı,

Mavi kart,

İkamet tezkeresi,

Hakim ve savcı kimlik kartı,

İbraz edilerek herhangi bir PTT şubesinden şifre temini yapılabilmektedir. Yurtdışında olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar için ise elçilik ya da konsolosluklar aracılığı ile işlemler yürütülmektedir.

İnternetten E – Devlet Şifresi Alınır mı?

İnternetten e – devlet şifresi almak e – devlet hizmetlerinin kişiye özel olarak sunulması bakımından mümkün değildir. Çünkü kişilerin yüksek önem taşıyan kimlik bilgilerinin sistemde yer alması nedeniyle şifre güvenliği üst düzeyde tutulmaktadır. Öyle ki PTT’den alınmış olan geçici şifrenin de sisteme giriş yaptıktan sonra değiştirilmesi ve kişiye özel olarak tanımlanması gerekmektedir.

Şifrenin unutulması durumunda ise sisteme kayıtlı olan telefon numarasına SMS ya da sisteme kayıtlı olan e-posta adresine e-posta gönderilmektedir. Fakat yeni şifrenin alınması için SMS ya da e-posta gönderimi yapılmamaktadır.

Mobil İmza ile E – Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Bunun dışında e – devlet şifresi alma kolay hale getirilmesi için örnek projelerin yürütülmesine de devam edilmektedir. Pilot il olan Bolu’da hayata geçirilmiş olan ve daha sonra ülke geneline yayılacak olan mobil imza ile e -devlet şifresi almak, internet üzerinden e – devlet şifresi almayı mümkün hale getirecek. Bu sayede mobil imza sahibi olanlar mobil imzalarını kullanarak ve kimlik doğrulaması yaparak yakın bir zamanda e – devlet şifresi temin edebilecekler.