İstanbulkart'a HES kodu nasıl yüklenir? İstanbulkart HES kodu eşleştirme ve tanımlama

İstanbulkart'a HES kodu nasıl yüklenir? İstanbulkart HES kodu eşleştirme ve tanımlama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi HES kodu eşleştirme ve tanımlama işlemlerini gerçekleştirmeye devam ediyor. İçişleri Bakanlığınca 15 Ocak 2021 tarihine kadar HES kodu tanımlanmamış kartların etkisiz hale getirileceği bildirilmişti.

Bu bağlamda HES kodu tanımlamanın yapılması için kritik süreçte başlamış oldu. Bu tarihe kadar gerekli işlemi yapmayan kişilerin bundan sonraki süreçte aynı kartı kullanmaları mümkün olmayacak. HES kodu tanımlama detayları ise şu şekilde sıralanıyor.

İstanbulkart HES Kodu Eşleştirmesi Nasıl Yapılır?

İstanbulkart HES kodu eşleştirme ve tanımlama yapma işlemleri için uyarılar yapılmaya devam ediliyor. Sisteme kayıtlı durumda olan kart sahiplerine kısa mesaj atmaya başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, HES kodu eşleştirmesi yapmak için 15 Ocak tarihine dikkat çekti. Covid-19 önlemlerine bağlı olarak alınan bu yeni kararda HES kodunu ulaşım kartına tanımlamayan kişiler toplu ulaşım araçlarından yararlanamayacak. Halk sağlığını öncelik haline getiren bu uygulamanın toplu ulaşım araçlarını daha güvenli hale getirerek, şehir içi ulaşımı kolaylaştırması bekleniyor. Ancak toplu ulaşımı kullanmaya devam etmeyi düşünen kişilerin belirtilen tarihe kadar HES kodu eşleştirme işlemi yapmaları isteniyor.

HES kodu eşleştirme işlemi yapmak son derece basit olup, yalnızca birkaç dakikayı alacak bir işlem halindedir. Bu adımlara uyarak tanımlama işlemleri bitirilebilir. HES kodu eşleştirmesi yapmak için öncelikli olarak kişinin HES koduna sahip olması gerekir. HES kodu edinmek için vatandaşların Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html adresini ziyaret etmeleri gerekiyor.

HES Kodu Tanımlama İşlemi Nedir?

Vatandaşlar Hayat eve sığar uygulaması üzerinden veya kısa mesajla almış oldukları kodları, kişisel bilgileriyle birlikte kişiselleştirme.istanbulkart.istanbul adresindeki gerekli olan alanlara doldurarak tanımlama işlemini yapabilirler. Eğer mobil kullanıcıysanız İstanbulkart mobil uygulamasına ilk girişte gerekli olan yönlendirmelere uyarak HES kodu tanımlama işlemini birkaç dakika içinde tamamlayabilirsiniz.

HES Kodu Nedir?

Sağlık Bakanlığının almış olduğu tedbirler doğrultusunda İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelgeye göre, tanılı veya temaslı durumda olduğu halde izolasyonda olması gerekirken toplu ulaşımı kullandığı tespit edilmiş kişilerin tüm bilgileri ilgili makamlara paylaşılır. Bu bakımdan Covid-19 tanısı bulunan hastaların veya taşıyıcıların tüm toplu ulaşım araçlarını kullanması geçici olarak engellenecektir.