İzmir'de görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

İzmir'de görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Ege’nin incisi olarak anılan İzmir gezilip görülecek tarihi, doğal, kültürel çok sayıda yere sahip bölgeler arasında yer alır.

Ankara ve İstanbul’dan sonra en büyük üçüncü şehir olarak bilinen İzmir yılın her mevsiminde ziyaret edilebilecek bir iklime sahiptir. İzmir ziyaretinizde midye, tulum peynir, boyoz, İzmir köfte, kumru gibi yöresel lezzetleri yemeniz tavsiye edilmektedir.

İzmir Saat Kulesi

Şehrin simgelerinden olan İzmir saat kulesi II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılını kutlamak amacı ile 1901 yılında inşa edilmiştir. Dört katlı olan kule 25 metre uzunluğa sahiptir. Kule şehir ziyaretinde akla ilk gelen yerlerdendir.

Kordon

Alsancak kıyı şeridinde bulunan Kordon Cumhuriyet Meydanı ile İzmir limanı bölgesini kapsamaktadır. Her yaştan insan tarafından ziyaret edilen kordon gece ve gündüz hep aktif durumdadır. Uzun bir sahil şeridi olan bu bölge restoran, cafe, mağaza, balık lokantaları, yeşil alanlar yönünden zengindir.

İzmir Agorası

Tarihi bir alan olan İzmir Agorası merkezi konumda olup Kemeraltı çarşısısın hemen karşısında yer alır. Diğer ismi Smyrna Agorası olarak bilinen bu bölge 1932 yılında yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkmıştır ve şehrin en ünlü yerlerinden biri haline dönüşmüştür. Bölgede önemli tarihi eserler ve Osmanlı dönemine ait mezar kalıntıları bulunmaktadır.

Kemeraltı Çarşısı

Alışveriş için ideal ve ünlü yerlerden biri olan İzmir Kemeraltı çarşısı tarihi 1600lü yıllara kadar uzanır. Yaklaşık beş kilometrelik alana inşa edilen çarşı önemli bir ticaret merkezi olarak kabul edilmektedir. Çarşının içinde kuyumcular, tarihi kahveciler, hediyelik eşya dükkanları, camiler, hamamlar, şerbetçiler, tarihi restoranlar ve daha pek çok nokta vardır.

Tarihi Asansör Binası

İzmir’i kuşbakışı izleme fırsatı sunan Tarihi Asansör Binası Musevi bir işadamı olarak bilinen Nesim Levi tarafından 1907 yılında yaptırılmıştır. 58 metre yüksekliğe sahip olan bu yapı sokak asansörü özelliğine sahiptir. Günümüzde yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören asansör binası ziyaretçilerin tarihe tanıklık etmesini ve deniz manzarasını izlemesini sağlar. Yapılış amacının bölgeye canlılık katmak olduğu ifade edilmektedir.