Kanye West'in adaylığı geri çevrildi

Kanye West'in adaylığı geri çevrildi

ABD başkanlık seçimlerinde bağımsız aday olan rap şarkıcısı Kanye West, özellikle ismini yaklaşan Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri için aday olmasıyla gündeme getiriyor. West, yakın zamanda başkan adayı olacağını açıklamasına rağmen talebi reddedildi.

Mahkeme Geri Çevirdi

Rap şarkıcısı Kanye West’in ABD başkanlık seçimleri için koyduğu adaylık başvurusu Arizona Yüksek Mahkemesi tarafından reddedildi. Kasım ayında yapılacak seçimler için sonuçların merakla beklenmesine karşılık, West’in yakın zamanda adaylığını açıklaması sürecin nasıl olacağını daha fazla merak ettiriyordu. Ancak West’in başvurusu önce alt mahkeme tarafından reddedildi ve sonra West’in itirazı sonucunda Yüksek Mahkeme tekrar başvuruyu inceledi ve adaylık başvurusunun reddedilmesine karar kıldı. Şarkıcının aday gösterildiği başvuru dilekçesinde imzacıların siyasi parti mensubiyetlerine dair herhangi bir bilgi yer almadığı için başvurunun eyalet seçim kanunlarına aykırı olduğunu açıklayan mahkeme, şimdiye kadar seçim kampanyası için 6 milyon dolar harcamış olan West’e kötü haber verdi.

Böylece yüksek mahkeme, alt mahkemenin verdiği kararı onayarak şarkıcının adaylık başvurusunun geri çevrilmesine neden oldu. Başkan adayı olacağını 7 Temmuz’da açıklayan West, bazı eyaletlerde adaylığını tescil ettirirken, bazılarında yeteri sayıda kayıtlı bağımsız seçmen tarafından aday gösterilmediği için aday olamamıştı.

Trump’a Destek Oluyordu

Halihazırdaki ABD Başkanı Donald Trump’a desteği ile bilinen ünlü şarkıcı West, yeni bir unvan daha edinmek amacıyla başkanlığa aday olmuştu. 43 yaşındaki rap şarkıcısı West, daha önce de ünlü yıldız Kim Kardashian’ın eşi olarak gündeme geliyordu. Sosyal medya hesabı üzerinden adaylığını açıklayan West, bu durumuna da Vizyon 2020 olarak adlandırma vermişti. West’in adaylığını açıklamasının ardından kendisine Elon Musk gibi isimlerden de destek gelmişti. Musk, West ile ilgili “benim tam desteğim her zaman seninle,” şeklinde açıklama yapmıştı. Kardashian da eşine destek veren isimler arasındaydı.