Karabük’te Gezilecek En Güzel Yerleri

Karabük’te Gezilecek En Güzel Yerleri

Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve pek çok kişinin merak ettiği Karabük’ün gezilecek en güzel yerleri gördükten sonra kesinlikte tekrar görmek isteyeceksiniz.

Karabük Demir Çelik Sanayi Müzesi

Türkiye de ilk entegre demir çelik sanayinin kuruluş yerlerinden biri olma özelliği ile Karabük çelik üretiminde kendini geliştirmiştir. Karabük’te sektörün geçmişten bu güne kadar olan değişimleri ve ürün koleksiyonlarının sergilendiği Karabük Demir Çelik Sanayi Müzesi 1984 yılında açılmıştır. Tarihi özelliklere sahip olan müzeyi gezmek isteyenlerin sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.

Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Karabük’ün Yenice ilçesine sınırı olan Çİtdere Tabiat Koruma Alanı 721,5 hektarlık alana yayılan tabiat güzelliğidir. Meşe, gürgen, karaçam, ıhlamur ve bunun gibi 33 farklı açğaç çeşidini içinde barındıran alan kurt, vaşak, ayı, yaban kedisi, sansar gibi canlılara da ev sahipliği yapmaktadır. Araştırma ve gezi için çok uygun olan yerli yabancı tüm turistlerin uğrak yeri olmaktadır.

Hadrianapolis Antik Kenti

Eskipazar ilçesinde yer alan Hadrianapolis Antik Kenti Budaklar, Çaylı, Büyükyaylalar ve Beytarla köylerini kapsamaktadır. Hititler tarafından yapılan antik kent Roma Dönemi’nde önemli bir yer olup saray merdiveni kalıntıları, mahzenler ve hamam harabeleri ile Roma yapıları ve mezarlardan meydana gelmektedir.

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu ilçesi içinde yer alan Tokatlı Kalyonu kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Bir ucu Tokat Köyü ve diğer ucu ise Gümüş Mahallesi’ne uzanmaktadır. Doğa severlerin kesinlikle görmek isteyeceği kalyon 9 km’lik bir yürüyüş parkuru ile paintball ve at binme gibi pek çok etkinlik için son derece uygun olmaktadır. En önemlisi de kanyonun sonunda yer alan Kristal Cam Teras görmeye değer eşsiz bir manzaraya sahip olmaktadır.

İncekaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri doğal güzelliklerden biri olan Tokatlı Kalyonu üzerinde bulunmaktadır. Osmanlı zamanında suyu karşı tarafa taşımak için inşa edişmiş kemer doğa yürüyüşleri için oldukça uygun olmaktadır.

Safranbolu

Yaklaşık 3000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan uygarlığa ev sahipliği yapan Safranbolu geleneksel Türk evleri ile yerli ve yabancı turistlerin tercihleri arasında yer almaktadır.

Kaynak:Haber Merkezi