Kavuk töreninin gelirini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlanacak

Kavuk töreninin gelirini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne bağışlanacak

Kavuğunu Şevket Çoruh’a teslim edecek olan Rasim Öztekin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda törenden elde edilecek bilet gelirlerini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlayacağını belirtti.

Devir Töreni 20 Eylül’de

Önemli bir gelenek olan ve Kel Hasan Efendi, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy gibi tiyatronun ve tuluat sanatının önemli ustalarının taşımış oldukları kavuğun en son sahibi Rasim Öztekin’di. Öztekin, 20 Eylül’de yapılacak tören ile birlikte kavuğunu Şevket Çoruh’a devredecek. Usta oyuncunun törenden elde edilecek gelirleri ise Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlayacağını açıkladı.

Kavuk teslim töreninde kavuğunu artık Şevket Çoruh’a verecek olan Öztekin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda törene dair açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada “bugüne kadar Kel Hasan Efendi’den İsmail Dümbüllü’ye, ardından sırasıyla Münir Özkul, Ferhan Şensoy ve bana emanet edilen kavuğu Şevket Çoruh’a emanet edeceğim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile gerçekleştirilecek gecenin biler gelirlerini de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlamaya karar verdim,” ifadelerini kullandı.

Kökü 1920’li Yıllara Dayanıyor

Türk tiyatrosu için önemli bir gelenek olan kavuk geleneğinin kökleri 1920’li yıllara dayanıyor. Türk tiyatrosundaki tuluat ustaları arasında en renkli simalardan olan Kel Hasan Efendi’nin güldürü tuluatının devamını sağlayacak olan İsmail Dümbüllü’ye sembolik olarak verdiği kabuk önemli bir nişane olarak kabul ediliyor. Daha sonra İsmail Dümbüllü de 1968 yılında kavuğunu bir diğer önemli sima olan Münir Özkul’a devretmişti. Dümbüllü’nün kavuğu böylece yıllar boyunca Türk tiyatrosu geleneğinde önemli kabul edilmeye başlanmış ve özel törenle devredilmektedir. Daha sonra Münir Özkul da kavuğunu 1989 yılında Ferhan Şensoy’a devretmiş ve Şensoy da kavuğu 2016 yılında Rasim Öztekin’e vermişti.

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.