Kayseri’de Gezilecek En Güzel Yerler

Kayseri’de Gezilecek En Güzel Yerler

Kayseri’yi yakından tanımak için en az iki üç günü bu şehre ayırmanız gerekir. Yüzlerce yıllık geçmişi, yöresel lezzetleri ve daha fazlasıyla Kayseri keyifli bir gezi programı oluşturmanızı sağlayacak.

Kayseri’ye yolu düşenlerin uğramadan dönmemesi gereken yerler arasında şunlar bulunuyor:

Kayseri Kalesi ve Surları

Roma dönemine ait olan bu kale Bizans döneminde daraltılmıştır. Kalenin bugünkü şeklini ise Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubat zamanında aldığı biliniyor. Bu dönemde yeniden inşa edilen yapı daha sonra Osmanoğulları döneminde yeniden onarıldı. Şehir merkezinde bulunan bu kaleyi görmeden Kayseri gezisine nokta koymak bir eksiklik olabilir.

Kayseri Saat Kulesi

Cumhuriyet meydanında bulunan bu kule 1906 senesinde inşa edilmiştir. Kulenin hemen çevresinde dikdörtgen saat odası yapılmıştır. 10 metre yüksekliğe sahip olan bu kare üç kattan meydana geliyor. Kolay bir yerde bulunduğundan dolayı bu saat kulesine ulaşım kısa süre içinde sağlanabilmektedir.

Osmanlı Sokağı

Otantik bir atmosferi bulunan Osmanlı Sokağında gitmek isteyeceğiniz çok sayıda kafe bulunur. Burada aynı zamanda belirli zamanlar içinde sema gösterileri, müzik performansları sergileniyor. Yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çeken bu nokta özellikle Ramazan aylarında renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor.

Tarihi Kayseri Mahallesi

Burası hem günümüzün hem de geleceğin önemli gezi noktalarından biri olacak gibi gözüküyor. Belediyenin yürütmüş olduğu restore çalışmalarından sonra bambaşka bir hale bürünen bu adres bölgeyi daha iyi tanımak için mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalardan biri.

Etnografya Müzesi

1419 yılında yapımı biten bu konak şimdilerde müze olarak ziyarete açılmıştır. 18. Yüzyılda yapılmış olan eklemelerle son halini alan müzenin içinde misafir odası, harem odası ve gelin odası yer alıyor.

Erciyes Dağı

Kayseri’nin simgelerinden biri olan Erciyes dağı İç Anadolu’nun en büyük dağı olma niteliği taşıyor. Hem yazın hem de kışın farklı güzelliğe sahip olan dağda trekking turları her daim ilgi çekicidir. Kayak tutkunlarının da vazgeçilmezi olan bu bölge Kayseri’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kaynak:Haber Merkezi