Kira sözleşmesi nasıl doldurulur? Kira kontratı yaparken bu maddelere dikkat!

Kira sözleşmesi nasıl doldurulur? Kira kontratı yaparken bu maddelere dikkat!

Ev kiralama döneminde hem kiracıların hem de ev sahiplerinin dikkate alması gereken çeşitli konular bulunur. Ev sahibi ve kiracı arasındaki bu ilişkide tüm detayları netleştirmek için bunların bilinmesinde fayda vardır.

Kira sözleşmesi nasıl yapılır, kira sözleşmesi hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler nelerdir şöyle sıralanıyor.

Kira Sözleşmesi Süreci

Ev veya işyeri kiralamanızın herhangi bir önemi olmadan kiralama sürecinde bilmeniz gereken bazı detaylar bulunur. Mülk sahibi ve kiracı arasında yapılan anlaşma kira sözleşmesi adını almaktadır. Her iki tarafta sözleşmeyi hazırlamadan önce iyi bir araştırma yaparak, bir uzman desteğine yönelmelidir. Boş bir kira sözleşmesi örneği indirilerek iki tarafında belirtmiş olduğu koşullara sadık kalarak anlaşmayı doldurmalısınız.

Mülk sahibi ve mülkü kiralayan kişi arasında yapılan bu sözleşme kiraya teslim edilen eşyalar, genel koşullar ve özel koşullar olmak üzere üç farklı bölümden meydana gelir. Kiralanacak olan yapının cinsi, mülk sahibinin adresi ve iletişim bilgileri, kiralama süresinin başlangıcı ve kiralama süresinin bitişi son olarak kira bedeli bu sözleşmeye yazılır. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması büyük önem taşır.

Demirbaşların Teslimi

Kiralanan mülkle ilgili belli başlı demirbaşları da bu süreçte sahiplenmiş olursunuz. Elektrik ve su sayaçları, kombi, depo ve posta kutusu gibi detaylar bu süreçte kiracı tarafından sahiplenilmektedir.

Kiralama Genel Koşulları

Kiralanan mülkte yapılacak olan tadilatlar, kira ücretinin yatırılacağı banka hesabı ve diğer maddeler sözleşmede belirtiler. Yapılan bu kira sözleşmesi ikişer nüsha olarak doldurularak, nüshalardan biri mülk sahibinde diğeri ise kiracıda kalmalıdır.

Kira Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kira sözleşmesi yapılırken hem kiracının hem de ev sahibinin haklarının gözetilmesi gerekir. Her iki tarafında sorumluluklarını yerine getirmesi bu bağlamda önemlidir.

Öncelikle kiraya veren kişinin mülk sahibi olduğuna ilişkin vekaleti veya tapuyu gördükten sonra kontratı doldurun.

Kira sözleşmesinde yapının cinsi, sahibinin bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulması gerekir.

Sözleşme imzalanırken kiralamayı yapmak isteyenin kiracı, evi kiraya vermek isteyen kişinin ev sahibi olduğundan emin olmalısınız.

Yıllık ve aylık kira bedeli sözleşmede yer almalıdır.

Depozito alındıysa bu mutlaka sözleşmede yer bulmalıdır.

500 TL ve üzerindeki kira ödemeleri yasal olarak PTT’ye veya bankaya ödenmelidir. Bu nedenle banka hesap numarası mutlaka sözleşmede yazılmalıdır.

Her iki tarafında sözleşmede ıslak imzası bulunmalıdır.

Elektrik, doğalgaz fatura gibi detaylardan sorumlu olanın kiracı olduğunu belirtilerek, kiracının evde yaptıracağı tadilatlarla ilgili maddelerde sözleşmeye eklenmelidir.