Kırıkkale’de Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Kırıkkale’de Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Kırıkkale’de yeraltı şehirlerinden, doğal güzelliklere kadar zengin bir gezi programı oluşturma imkanı elde edebilirsiniz.

Tarihi 12. Yüzyıla kadar dayanan Kırıkkale’de mutlaka görmeniz gereken çok sayıda yer vardır. Yolu buraya düşen kişilerden biriyseniz Kırıkkale ziyareti sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler ise şu şekilde sıralanıyor.

MKE Silah Müzesi

Kırıkkale’nin önemli kuruluşlarından biri olan Silah Fabrikasının bünyesinde yer alan Silah müzesi 1990 yılında kapılarını ziyaretçilere açmıştır. Ülkenin kültürel ve geleneksel öğelerini yansıtma imkanı sunan müzede 299 adet kronolojik sırayla sergileniyor. Burada Osmanlı Devletinin ve çok sayıda Avrupa ülkesinin kullanmış olduğu silahlar toplanarak Silah müzesinde sergilenmektedir.

Sulu Mağara Yeraltı Şehri

Arzu Bayırı mevkiinde bulunan mağara şehir merkezine 1 km uzaklıkta yer alır. Şehrin en önemli turistik yerlerinden biri olma özelliği taşıyan yeraltı şehrine girişler ücretsizdir. Ziyaret saatleri ise sabah 09:00 akşam 17:00’e kadardır. Yolu bu şehre düşenlerin mutlaka gezi programına eklemesi gereken bu mağara yarı yapay ve doğal yapısıyla oldukça dikkat çekici özelliklere sahiptir.

Ceritkale Kaya Mezarlığı

Kırıkkale’nin en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Ceritkale köyünün çevresinde yer alan Kaya Mezarlarının Demir çağına ait olduğu bilinir. Köyün hemen çevresinde yer alan vadinin içinde bulunan mezarlar bu şehre yolu düşenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasındadır.

Ballı Cami ve Türbe

Ballı caminin ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte 12.yüzyılda yaptırıldığına dair düşünceler vardır. Dönemin mimari özelliklerine sahip olan cami şehrin en dikkat çekici yapılarından biri olma özelliği taşır. Şehre kadar yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken Ballı Camii kolay bir yerde bulunduğundan dolayı buraya ulaşım son derece rahat bir şekilde yapılabilir.

Karaahmetli Tabiat Parkı

Kapulukaya Baraj gölünün yakınında bulunan bu tabiat parkı derin vadileri, yeşilin her tonunu görebileceğiniz ormanları ve daha fazlasıyla etkileyici bir atmosfere sahiptir. Bölge halkının da yoğun ilgisini çeken bu park özellikle günübirlik kaçamaklar yapmak için idealdir. Buraya gelerek temiz hava eşliğinde yürüyüş yapabilir, çeşitli doğa sporlarını gerçekleştirebilirsiniz. Sakin bir yapıya sahip olan park özellikle şehrin gürültülü yanından kaçmak isteyenler için doğru bir alternatiftir.