Koca Yusuf'un mezarı Türkiye'ye getirilecek

Koca Yusuf'un mezarı Türkiye'ye getirilecek

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Türk güreş tarihinin en önemli isimlerinden olan ve Koca Yusuf olarak bilinen Yusuf İsmail’in naaşına ilişkin olarak yakın zamanda mezarının Türkiye’ye getirileceğini açıkladı.

Aydın, Gündemi Değerlendirdi

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın spor dünyası ile ilgili olan gündemi değerlendirdi. Memleketi Bursa’da bulunan Aydın, güreşin ata sporu olduğunu ve olimpiyatlarda kazanılmış olan 91 madalyanın 63’ünün güreş alanında olduğunu belirterek Türk sporu için de güreşin yerinin önemli olduğunu vurguladı. Milli takım kamplarının devam ettiğini söyleyen Aydın, “bir taraftan da Güneydoğu Anadolu projemiz bulunuyor. Güneydoğu Anadolu’da bulunan tüm sporcuları gelişim kamplarına aldık. İçerisinde de gerçek anlamda Batman’daki Doğan Kara gibi dünyada Türkiye’yi başarıyla temsil edecek sporcular çıkarsa, bu da bizim için büyük bir kazanım anlamı taşıyacak. Amacımız ise gençleri kötü alışkanlıklardan korumak ve topluma kazandırmak. Eşit şekilde kaynaklara ulaşabilmelerini sağlamak, Güneydoğu Anadolu’daki çocukların da kaynaklardan faydalanmasına, hizmetine sunmak amacımız,” dedi.

Koca Yusuf İçin Komisyon Kuruldu

Başkan Aydın aynı zamanda yakın zamanda basında dile getirilen Koca Yusuf’un mezarıyla da ilgili konuştu. “Koca Yusuf’un mezarının Portekiz Azor Adaları’nda bir kilisenin bahçesinde olduğu iddiası öne sürüldü. Bu bakımdan hemen komisyon oluşturduk. Pazartesi günü toplantımızı yapacağız. Yapacağımız araştırmalar sonucunda ise Koca Yusuf’un mezarı şayet doğruysa Türkiye’ye getirmeyi düşünüyoruz. Güreş adına bu tür çalışmaları gerçekleştiriyoruz,” dedi.

Koca Yusuf olarak bilinen Yusuf İsmail, Türk güreş tarihinin tüm dünya tarafından tanınan önemli bir sporcusudur. 1857 yılında doğan ve mindere çıkan ilk Türk pehlivanı olduğu düşünülmektedir. 1885 yılında Kırkpınar başpehlivanı olmuş ve 1894 yılından itibaren Avrupa ve ABD’de önemli başarılar kazanmıştır. 138 kiloya sahip olan Yusuf, 1,88 metre boyuna sahipti. 1898 yılında ise ABD turnesinden döndüğü sırada yaşanan gemi kazası sonucunda yaşamını yitirmiştir. Gemi kazasında boğularak yaşamını yitirdiği için Yusuf’un mezarının nerede olduğu bilinmiyor. Yusuf’a ait olduğu iddia edilen mezarlardan bu zamana kadar henüz bir sonuç çıkmamıştı. Komisyon ile birlikte Yusuf’un naaşı tekrar değerlendirmeye alınacak ve doğru çıkması halinde Türkiye’ye getirilecek.