Konya’da Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Konya’da Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Konya, turizmin vazgeçilmez adreslerinden biri olma özelliği taşıyor. Birçok medeniyete yüzyıllardır ev sahipliği yapan Konya’da gezilecek çok fazla yer vardır.

Yüzlerce yıl öncesinden kalma tarihi eserler, medreseler, müzeler, hanlar, doğal güzellikler görülebilir. Aynı zamanda sahip olduğu göller ve kaplıcalarıyla da ünlü olan Konya’yı gezmek için bir gün kesinlikle yeterli değildir. İşte Konya’ya yolu düşenlerin görmeden gelmemesi gereken o yerler:

Mevlana Müzesi

Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabrinin bulunduğu bu türbe Konya’da görülmesi gerekenler arasında ilk sıralarda bulunuyor. 1926 yılında misafirlerin ziyaretine açılan Mevlana Türbesinin diğer adı ise Mevlana Müzesidir. Yurt içi ve yurtdışından her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan müzeyi haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Karatay Medresesi

Konya’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Karatay Medresesi Karatay ilçesinde bulunuyor. 1251 yılında yaptırılan bu medresenin Emir Celaleddin Karatay tarafından yaptırıldığı biliniyor. Çini eserleri müzesi olarakta tanımlanan bu müze çinileriyle gelen ziyaretçileri etkilemeye devam ediyor. Osmanlı ve Selçuklu döneminin kültürel izlerini yansıtan bu medrese haftanın her günü ziyaret edilebilir.

Tuz Gölü

Ülkenin en büyük ikinci gölü olma özelliğini taşıyan Tuz gölü UNESCO tarafından Dünya mirası geçici listesine eklenmiştir. Ülkenin tuz ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde yetmişi buradan karşılanır. Burada ayrıca 85 kuş türü, 15 kadar memeli türü, 129 böcek türü yaşar.

Alaeddin Tepesi

M.Ö 3000’e uzanan bir tarihe sahip olan bu tepede bir dönem Hititler hüküm sürmüştür. Sonraki dönemlerde ise Lidyalılar ve Frigliler ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı’dan sonra Türkiye’ye geçen bu kale günümüzde yerli ve yabancı olarak pek çok misafiri ağırlamaya devam ediyor.

Sille Köyü

Konya şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Sille köyü, tarihi yapısıyla ziyaretçilere etkileyici manzaralar sunuyor. 6 bin yıllık bir geçmişe sahip olan bu köye ulaşım oldukça kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Konya’nın en önemli tarihi ve turistik konumlarından biri olan Sille köyü her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Konya’da farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerin uğrak noktası olan bu adres Konya’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır.