Köpeklerde hamilelik belirtileri neler? Köpekler kaç ayda doğum yapar?

Köpeklerde hamilelik belirtileri neler? Köpekler kaç ayda doğum yapar?

Evcil olarak sık bakılan hayvanların başında köpekler geliyor. Köpek sahipleri için de köpeklerinin hamile olması ve kaç ayda doğum yapacakları merak ediliyor. Köpeklerde hamilelik belirtilerini de bilerek köpeğiniz hakkında önemli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Köpekler Hamilelik Süreci

Köpeklerden yavru alınması planlanmadığı takdirde genelde kısırlaştırma yöntemi tercih edilmektedir. Ancak köpeğinizin yavrularının olmasına karar vermeniz halinde köpeğinizin sağlığı için dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü köpeklerde hamilelik süreci dikkatli olması gereken bir süreçtir.

Köpeklerde hamilelik belirtisi olarak ilk göze çarpan meme uçlarının sertleşmesi olacaktır. Özellikle 25 – 30 günlük bir gebelikte bu durum daha fazla belirgin bir hale gelmektedir. Çiftleşme sonrasında yaklaşık bir ay sonunda vajinal bir akıntı da görülmeye başlanır. Çoğunlukla köpekler gebe kalmalarından 45 – 50 gün sonra karınları gözle görünür bir şekilde şişer ve böylece hamile oldukları açık bir şekilde anlaşılır.

Veteriner Kontrolü İhmal Edilmemeli

Köpek gebelikleri için veteriner ziyaretlerinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Köpeğin gebe olmasının düşünüldüğü andan itibaren veteriner hekime götürmek gerekir, buradaki amaç gebeliğin doğrulanması ve aynı zamanda erken dönemde çıkacak çeşitli sorunların da önüne geçmektir. Veteriner hekim tarafından yapılacak kontrol sonrasında köpeğinizin gebe olup olmadığı netlik kazanacaktır. Bunun öğrenilmesi için de birkaç farklı yöntem kullanılacaktır. Veteriner hekim, 20 – 21 gün sonrasında sadece gebe köpeklerin üretmiş oldukları bir hormon olan relaksin düzeyini belirlemek için test yapacaktır ve bu yöntem gebeliği doğrulayacaktır. Yirmi bir gün sonra ise köpeğin karnının hissedilir olması nedeniyle hekim yine şişkinliklerin varlıklarını saptayacak ve gebelik hakkında kesin yargı belirtecektir.

Köpeklerde Gebelik Ne Kadar Sürer?

Köpeklerde hamilelik süresi 56 ile 70 gün arasındadır. Bu sürenin değişiminde pek çok farklı değişken bulunmaktadır. Köpek cinsi ve türlerine göre de gebelik dönemi değişmekle birlikte ortalama 56 ile 70 gün arasında hamilelik sürmektedir. Bu sürenin üstüne çıkılması halinde mutlaka veterinere gidilmeli ve köpek gebelik tedavileri uygulanmalıdır. Aynı zamanda gebelik süresi boyunca da köpeğiniz için gerekli olan tüm önlemler ve bakımlar ihmal edilmemelidir.