Koronavirüsten korunmak için ev temizliği nasıl yapılır?

Koronavirüsten korunmak için ev temizliği nasıl yapılır?

Koronavirüs salgını tüm hızıyla devam ederken sadece dışarısı için değil aynı zamanda ev ortamı için de potansiyel riskler taşıyor. Bu bakımdan koronavirüsten korunmak için ev temizliği büyük önemde bulunuyor.

Koronavirüsten Korunmak İçin Ev Nasıl Temizlenir?

Koronavirüs son derece tehlikeli bir salgın olduğu için sadece dışarıda önlemler almak yeterli olmuyor. Bu yüzden yaşam alanlarının yani evlerin de koronavirüse karşı dezenfekte edilmesi gerekiyor. Koronavirüse karşı ev temizliği daha hijyenik bir ortamda bulunmak ve dışarıdan gelecek tehlikeleri de önlemek adına yarar taşıyor. Özellikle dışarıdan eve virüs taşımamak için belirli adımların takip edilmesi gerekiyor.

Öncelikle yapılması gereken odaların sıklıkla havalandırılmasıdır. Havalandırma sonrasında ise temizliğe başlanmalıdır. Buna göre zeminler ve duvarlar klorsuz hidrojen peroksit ile temizlemelidir. Hidrojen peroksidin pek çok yararı bulunuyor.

Hidrojen Peroksit ile Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Kokusunun fazla olmaması, toksit içermemesi ve deterjan olması sayesinde ev temizliğinde hidrojen peroksit önemli avantajlar taşıyor. Hidrojen peroksit ile temizlik yapmak koronavirüse karşı etkili bir korunma sağlayabiliyor. Bu madde halk arasında oksijenli su olarak da bilinmektedir ve özellikle yaralanmalarda mikropların ölmesi için yaralara açıktan uygulanmaktadır. Ev eşyalarında da mikropları öldürmek için son derece faydalı olan oksijenli su, özellikle çamaşır, bulaşık yıkamada rahatlıkla kullanılacak bir üründür. Aynı şekilde meyve ve sebzelerin yıkanması için de tercih edilecek ve böylece gıdalardan kaynaklı olabilecek virüslere karşı da etkili bir koruma sunacaktır.

Virüse Karşı Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Virüsün cansız yüzeyler üzerinde belirli aralıklar ile kaldığı da bilinmektedir. Bu eşyaların başında ise çamaşırlar gelmektedir. Özellikle dışarıdan gelindiğinde mutlaka çamaşırlar çıkarılmalı ve yıkanmalıdır. Bunun için çamaşırlar mümkün mertebe yüksek ısılarda yıkanmalıdır. Çamaşırların yapısı el veriyorsa çamaşırlar 60 derecede yıkanmalıdır. Aynı zamanda çamaşırların taşınacağı sepetlerin de yine oksijenli su ile temizlenmesi tam anlamıyla bir hijyen sağlayacaktır. Aynı şekilde halı ve perdelerin de temizlenmesi ya da yıkanması yine yüksek sıcaklıkta su ile yapılmalıdır. Özellikle perdelerinizi yüksek ısılarda yıkamak, onlarda virüsün yuvalanmasını önleyecektir. Bu yöntemler ile koronavirüsten evde korunma işlemlerini yapabilirsiniz.