Koruyucu aile nasıl olunur? Koruyucu aile olmak için nasıl başvurusu yapılır?

Koruyucu aile nasıl olunur? Koruyucu aile olmak için nasıl başvurusu yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan yurtlarda kalan çocukların bakımlarını üstlenerek koruyucu aile olmak mümkün hale geliyor. Bu sayede hem bir çocuğun dünyası daha renkli ve güzel bir hale geliyor hem de aileler çocuk sıcaklığı hissedebiliyorlar.

Koruyucu Aile Nedir?

Koruyucu aile tanımı itibariyle öz ailesi olmayan ya da yaşadığı sorunlar yüzünden öz ailesinin yanında kalamayan çocuklara, belirli bir dönem gönüllü ya da devlet tarafından verilen destekler ile devletin hukuki ve sosyal gözetimi de bulunarak, başka bir aile tarafından bakılmasına ve yetiştirilmesine denilmektedir. Özellikle çocuklar yapıları gereği bir başkasına ihtiyaç duydukları ve belirli bir olgunluğa erişinceye kadar başkalarına muhtaç oldukları için aile ortamında yetişmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden koruyucu aile olarak çocukların daha sağlıklı ve mutlu bir ortamda yetişmesini sağlayabilirsiniz.

Koruyucu Aile Nasıl Olunur, Şartları Neler?

Koruyucu aile olma şartları devlet tarafından belirlenmiş olan yasalara göre koruma altındadır. Buna göre koruyucu aile olmak isteyenler;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Türkiye’de ikamet etmek,

25 – 65 yaş aralığında olmak,

Eğitim seviyesi en az ilköğretim seviyesi olmak,

Çocuğun sosyal, ekonomik, psikolojik, eğitsel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak

Aileler koruyucu aile olabilmektedirler. Koruyucu aile olmak için genelde çocuk sahibi olamayan aileler tercih edilmektedir. Bunun yanında kadınlar da tek başına koruyucu aile olabilmektedir. Ancak erkeklerin tek başına koruyucu aile olmaları düşük bir ihtimal olup genelde resmi nikah ile evlenmiş ailelere koruyucu aile sıfatı verilmektedir.

Koruyucu Aile Başvurusu Nasıl Yapılır?

Koruyucu aile başvurusu için gerekli belgeler ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir;

Kimlik kartı fotokopisi,

Vesikalık fotoğraf,

Eğitim durumunu gösteren belge,

Ailenin – kişinin aylık gelir durumunu gösterir belge,

Adli sicil belgesi, bu bakımdan adli sicil geçmişleri temiz olanlara öncelik tanınır,

Sağlık durumunu gösterir sağlık raporu ile başvuru yapılmaktadır.

Gerekli belgelerin tamamlanması sonrasında bakanlık tarafından koruyucu aile olmak için gerekli çalışmalar yürütülecek ve böylece sürecin olumlu sonuçlanması halinde belirlenecek zaman aralığında koruyucu aile olmak mümkün olacaktır.