Kütahya’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Kütahya’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Ege bölgesinde bulunan Kütahya gezip görülmesi gereken yerler konusunda oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Yemyeşil doğası ve sahip olduğu eşsiz tarihle dikkat çekici gözüken Kütahya’da hoş bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Kütahya’ya yolu düşenlerin ziyaret etmeden dönmemesi gereken yerler arasında şunlar bulunuyor.

Frig Vadisi

M.Ö 9 yüzyıla uzanan bir tarihe sahip olan bu vadinin Brig adı verilen bir topluluk tarafından yapıldığı biliniyor. Özgün mimarisi ve kendine has kültürüyle dikkat çekici gözüken bu vadi yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir.

Aizanoi Antik Kenti

Çavdarhisar ilçesinde yer alan bu antik kent Roma dönemine aittir. Zeus Tapınağı, Macellumu bulundururken bunların Dünyada farklı bir örneklerinin bulunmadığını belirtmek gerekir. Zeus tapınağının günümüze kadar sorunsuz şekilde gelmesi onu önemli kılan diğer detaylardan biri olmaktadır.

Domaniç Ormanları

Kütahya’yı ilkbahar veya yaz aylarında ziyaret etmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında Domaniç ormanları da bulunuyor. Domaniç ormanları ülkenin en doğal yerlerinden biri olma özelliği taşırken, 30 km’lik uzun yürüyüş yollarıyla yürüyüş açısından da benzersizdir. Burada ailenizle birlikte çeşitli aktivitelerde bulunabilir, güzel fotoğraf kareleri yakalamak için burayı tercih edebilirsiniz.

Kütahya Kalesi

Antik çağlardan bugüne kadar yapısını korumayı sürdürmüş bu kalenin 5. Yüzyılda yapıldığı biliniyor. Bizanslılar tarafından yaptırılmış olan bu kale aynı zamanda Selçuklular ve Osmanlılar döneminden restoreden geçmiştir. Kütahya’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Kütahya kalesini görmeden ziyareti sonlandırmak ise bir eksiklik olabilir.

Çinili Camii

Kütahya’nın en önemli camilerinden biri olan Çinili cami il merkezinde yer alır. İl merkezini gezerken bu camiye de uğramanızı tavsiye ederiz. Kütahya çinileriyle etkileyici bir mimariye kavuşan cami 1973 yılında dış yüzeyi seramikle kaplanmıştır. Şahane bir el işçiliğine sahip olan cami Kütahya’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Kütahya Çini Müzesi

Çini üzerine açılan ilk müze olan bu müze tarihi bir külliyede hizmet veriyor. 1411 yılında yapılan külliye farklı bölümlerden meydana gelir. İçinde medrese, mescit, hamam ve imaret bulunuyor. 1999 yılında Çini Müzesi olarak açılan bu müzede 14. Yüzyılın etkilerine dayanan çeşitli eserleri görmek mümkündür