Kuzey ışıkları en iyi hangi ülkelerde izlenir

Kuzey ışıkları en iyi hangi ülkelerde izlenir

Dünyada her 10 kişiden 9’unun görmek istediği kuzey ışıkları diğer adıyla Aurora borealis için dönem başladı.

Kuzey ışıkları gözlerinizin görmeye kıyamayacağı bir mucizeye sahip… Kutup bölgelerin de daha çok rastlanmakta olan yeryüzünde bulunan manyetik alanın güneşten gelen elektrik yüklü parçacıklar ile etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımanlardır. Aurora ismi Yunan mitolojindeki şafak tanrıçasından geliyor. Güneşten kopup gelen parçacıklar atmosferdeki gaz molekülleriyle temas geçip rengarenk gökyüzüne yansıyor.

Kış aylarında tatilcileri muhteşem bir görsel zevkle buluşturan kuzey ışıkları Aralık ve Mart aylarının en vazgeçilmezi haline gelecek.

Norveç

Dünya da en yaşanılası yerlerin ilk sırasını alan Norveç kuzey ışıklarını görebilmek için en güzel yerlerden biri. Aralık ve Mart aylarında şehre turist yoğunluğu oldukça fazla oluyor. Norveç’e bağlı Svalbard adaları coğrafya bakımında etkileyici bir görüneme sahip. Bu bölge Dünya’nın en kuzeyi ile Avrupa’nın bittiği nokta. Kuzey ışıkları burada inanılmaz görsellikte olacak.

Kuzey İsveç

Avrupa’da Aurora borealis görebilmek için bilimsel olarak da açıklanmış olan bir şehir. Bu bölgede gökyüzü karanlık ve açık olmasından dolayı kuzey ışıklarını görebilme daha kolay… İsveç Laponyası’nda bulunan Abisko Ulusal parkında kuzey ışıklarını görebilme şansınız daha yüksek oluyor.

İzlanda

Ekonomik koşullarda kuzey ışıklarını izleyebilmek için vazgeçilmez bir şehirdir. Soğuk iklimiyle sıcacık bir ortam sunan İzlanda da Reykjavik, Thingvellir Milli parkı kuzey ışıklarının rengarenk şölenini görebilmeye hazır olun.

Danimarka

Zor ve macera sevenlerdenseniz kuzey ışıklarını Grönland’ta görebilirsiniz. Küçük bir yerleşim yeri olan Grönland gece gökyüzünü izlemek için muhteşem bir yer. Vikinglerin ülkesi olarak da bilinen Danimarka’da bulunan adalar kuzey ışıklarını rahatça görebilmenizi sağlar. Özellikle coğrafi konum açısından Faroe adaları net bir şekilde kuzey ışıklarını görebilmek için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Alaska

Alaska’nın muhteşem manzarasını Özgürlük yolu filminden hatırlayabilirsiniz. Fairbanks’ta gökyüzü bakımından kuzey ışıklarının rahatça gözlemlenebilmesi için harika bir yer. Şehir ışıklarından uzak araç ile iki saatlik bir mesafede Denali Milli parkında seyirlik alanlar bulunuyor. Gözlem yapabilmek için Yukon bölgesini de tercih edebilirsiniz.