Manisa’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Manisa’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Türkiye'de Şehzadelerin kenti olarak bilinen Manisa’nın gezilecek en güzel yerleri ile çok daha keyifli zamanlar geçirmek mümkün olmaktadır.

Kurşunlu Kaplıcaları

Bozdağ’ın kuzey eteklerinde fokurdayıp kaynayan suların dumanların tüttüğü bir dere içinde yer alan Kurşunlu Kaplıcaları insanları büyüleyen bir yalancı cennet görünümünde olmaktadır Doğal güzellikler ile iç içe olan bu büyülü yerde çok daha keyifli zamanlar geçirmek mümkün olmaktadır.

Sart Antik Kenti

Kazılarına devam edilen antik kenti kalıntılarının bulunduğu Sart Antik Kenti yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Burada bulunan küçük kiliseler, dükkanlar, Artemis tapınağı, sinagog ve altın arıtma evi tarih ile alakalı olan herkesin kesinlikle görmesi gereken çok özel yerlerdir.

Spil Dağı Milli Parkı

Spil Dağı Milli Parkı 1968 yılından bu zamana kadar milli park olarak Manisa İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı olmaktadır. Dağın çevresinde derin vadiler ve vadi içinde dere yatakları bulunmaktadır. Buranın bitki örtüsü ormanlıktır. Manisa lalesi gibi nadir gelişen türler da dahil olmak üzere zengin bir doğa güzelliğine sahip olmaktadır. Ünlü yaban atları yani yılkı atlarının yanı sıra diğer pek çok yaban hayvanı türleri burada mevcuttur.

Manisa Kalesi

Manisa’nın tarihi kalıntıları arasında bulunan Manisa Kalesi, Spil Dağı eteklerinde konumlanmış ve burayı gören herkesin dikkatini çeken çok güzel bir yer olmaktadır. Doğal güzellikleri ve tarihi alanları gezerek görmek isteyenler için hem bilgi sahibi olacak hem de çok daha keyifli zaman geçirecektir. Manisa Kalesi, Sandık Tepe üzerinde yer almaktadır.

Kula Evleri

Osmanlı İmparatorluğu’nun hakim olduğu tüm bölgelerde karşılaşılan Türk Evi diye tabir edilen Kula Evleri ahşap evlerden oluşmaktadır. Kula Evleri genel olarak iki katlı, ahşap yapıya sahip olmaktadır. Yapıların mimari anlamda bozulmamış tipik örnekler halinde kalması ilçeye Anıt Kent özelliği kazandırmıştır.

Ağlayan Kaya

Manisa’nı Çaybaşı Mahallesi’nde yer alan Ağlayan Kale uluslararası bir üne sahip olmaktadır. Ağlayan Kaya’nın kendine ait olan efsanesi bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde pek çok kişinin ilgi odağı olmaktadır.

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.