Maske takarken gözlük camının buğulanması (buharlaşması) nasıl önlenir?

Maske takarken gözlük camının buğulanması (buharlaşması) nasıl önlenir?

Koronavirüs salgını döneminde gözlük kullanan pek çok insanın cevabını merak ettiği sorulardan bir tanesi de gözlük camlarının buğulanması nasıl önlenir oldu?

Gözlük Camlarınızı Sıvı Sabun İle Yıkayın

Koronavirüsün dünyaya yayıldığı bu zamanlarda insanların temastan veya bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alabilmesi için maske takarlar. Maskeyi takarken gözlük kullanan kişilerde gözlüklerin buharlaşmaması için öncelikle gözlüğünüzün camını sıvı sabunla iyice ovalayıp yıkayınız. Yavaş yavaş ovalayın camı kırılmamasına dikkat ediniz. Suyla beraber tekrar ovalamaya devam ediniz. Birkaç yöntemle kurutabilirsiniz. Yumuşak Havlu veya yumuşak bezle kibarca kurulayabilirsiniz. Bunu yapmanın sebebi camın üzerine zayıf bir tabaka oluşur. Bu tabakayla su moleküllerin camda oluşmasını önler.

 

Maskenin Üst Kısmını Sıkılaştırın

Uzmanların çok sık kullandığı bir çözümdür. Maskenin sıkılaştırması için üst kısmını veya yan kısımlarını bantla yapıştırabilirsiniz. Bu sebeple camınıza bulaşan nefes bir nebze de olsa buharlamayı azaltabilir.

 

Maskenin Yüzünüze İyi Oturduğundan Emin Olun

İdeal olan takma yöntem ise maskenin üst kısmında bulunan bir telle burnunuza biçim verebilecek şekilde kullanmasıdır. Bu nedenle üst kısımda camınıza bulaşan nefes buharını azaltabiliriz. Gevşek olan maskeleri ise iki taraftan iple sıkıştırabilirsiniz.

 

Gözlüklerinizi Ayarlayın

Gözlüklerinizde plaket varsa gözünüzden uzak kalacak şekilde ayarlayın. Fazla gözlüğünüzü uzaklaştırmayınız görme görüşünüzde sıkıntı yaşanılmasın. Aşırıya kaçmadan gözlüklerinizi ayarlayabilirsiniz.

 

Buhar Önleyici Ürünler Kullanın

Gözlüğünüze özel sprey veya ona benzer ürünleri kullanabilirsiniz. Farklı kimyasal madde ürünleri kullanmamalısınız. Gözlük camınızı bozabilir.

 

Buhar Önleyici Kaplaması Olan Gözlük Camlarını Tercih Edin

Gözlük camlarınızı buhar önleyici kaplaması yapabilirsiniz. Yeni alacaksanız gözlükleri kaplama olanını tercih edebilirsiniz. Ama eski olanını kaplama yapmak istiyorsanız biraz riski olabilir göz camınızı kırmasına veya zarar görmesine sebep olabilir. Buhar önleyici kaplaması olan gözlüklerde kendine özel bezleri bulunmaktadır. Bu bezleri günde bir defa silmeniz yeterli olacaktır. Gözlerin buharlama sorunu sadece maske takanların yaşadığı sorun değildir. Ameliyat sırasında doktorların, aşçıların, yüzme gibi çeşitli sporcuların yaşadığı bir sorundur. Bu kişiler buhar önleyici kaplaması olan gözlükleri tercih ediyorlar. Bu kaplamalı gözlükler yazın veya kışın yaşanan değişik hava olaylarında bu sorunun önlemesine yardımcı olur.

1 Yorum