Matlaşan cam bardaklar nasıl parlatılır? Bardakları parlatmak için yöntemler

Matlaşan cam bardaklar nasıl parlatılır? Bardakları parlatmak için yöntemler

Sık kullanılan mutfak eşyası olan cam bardaklar, zamanla sarardıkları için mat bir görünüme sahip olurlar, bu yüzden cam bardakları parıldatmak için sirke ve çamaşır suyu kullanarak çok rahat bir şekilde bardaklarınızı özel bir parıltıya kavuşturabilirsiniz.

Sararan Bardaklara Çözüm

Bardakların sararması sık karşılaşılan bir durum olduğu için genelde bu hale gelen bardaklar atılmakta ya da kullanılmamaktadır. Halbuki çok pratik bardak parıldatma yöntemleri ile bardaklarınızı ilk günkü görünümlerine rahatlıkla kavuşturabilirsiniz. Bunun için ilk olarak karbonat kullanabilirsiniz. Sararan bardaklar için çözüm seçenekleri arasında öne çıkan karbonat kullanımı için öncelikle bardaklarınızı su ve sirke ile ıslatın. Sirkeli su karışımında ise bardaklarınızı 15 dakika bekletin. Bu süre aralığında bardaklarınızı bekletmeniz lekelerin giderilmesi için etkili olacaktır. Bunun yanında karbonat ile birlikte bardaklarınızı ovalayın. Ovalama işlemi bittikten sonra bardaklarınızı yine bir gece boyunca bekletin ve ertesi gün tercihen bulaşık makinesinde bardaklarınızı yıkayın. Sonuçta göz alıcı ışıltıda bardaklara kavuşabilirsiniz.

Etkili Çamaşır Suyu Yöntemi

Sararan bardaklara çamaşır suyu kullanımı da son derece etkili çözümler sunmaktadır. Çamaşır suyu kimyasal ve vücut için zararlı bir ürün olmasına rağmen bardaklar üzerinde son derece etkili çözümler sunmaktadır. Özellikle çay bardakları başta olmak üzere tüm bardaklarınız için en az 3 saat boyunca çamaşır suyunun içinde bardaklarınızı bekletmeniz tüm lekelerin ve sararmaların önüne geçecektir. Çamaşır suyu zararlı olduğu için kullanım sırasında dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Bu yöntemi uygulamak için doğrudan çamaşır suyu kullanacağınız gibi bir kap içerisine sıcak su koyup bardakları bu kabın içerisine yerleştirdikten sonra çamaşır suyu da ekleyebilirsiniz. Daha sonra ise çamaşır suyunun bardaklarda kalmaması için iyi bir şekilde yıkamanız gerecektir.

Bardaklarda Sirke Kullanımı

Lekeli bardaklarda sirke kullanımı yine etkili sonuç veren yöntemler arasında yer alıyor. Bardaktaki başta sararmalar olmak üzere tüm lekeler için çok etkili olan sirke gerçek bir parıltı sağlıyor. Bunun için ise üzüm sirkesi yerine elma sirkesi olarak da bilinen beyaz sirke kullanmanız gerekmektedir. Bardaklarınızı bir kap içerisinde beyaz sirke ile ıslatın ve yaklaşık 5 saat boyunca bardaklarınızı bekletin. Daha sonra durulama yaparak bardaklarınızı kullanabilirsiniz.