Menengiç Kahvesi şifa dolu

Menengiç Kahvesi şifa dolu

Menengiç kahvesi kahve severlere özel bir tat sunduğu gibi aynı zamanda da sağlık açısından pek çok şifalı özellikler taşıyor. Buna göre böbrek rahatsızlıklarından bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar katkı sağlıyor.

Menengiç Kahvesinin Şifa Dolu Özellikleri

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş olan menengiç kahvesi şifa dolu özellikleri ile kahve severlere özel bir keyif sağlıyor. Kendine özgü aroması, lezzeti ve faydaları ile birlikte son zamanlarda kahve severlerin yeni gözdesi olan menengiçin yapımı için oldukça özenli davranılıyor. Yemekleri ile ünlü Gaziantep’e özel olan menengiç, dağlık alanlarda ekimi yapılmadan doğal oalrak yetişiyor. Ağaçlardan elde edilen menengiçin tadı Antep fıstığını andırıyor. Sonbahar aylarında toplanmaya başlayan memengiç taneleri ilk olarak kurutuluyor ve daha sonra da kavurma yöntemi ile öğütülüyor. Yoğun aroması nedeniyle özellikle süt ile hazırlanan kahvesi, tercih edildiğinde su ile de yapılabiliyor. Kahve severler için kendine özgü aroması ile farklı bir kahve deneyimi sunan menengiç sadece lezzeti ile değil aynı zamanda aroması sayesinde de son derece faydalı özellikler gösteriyor.

 

Menengiç Kahvesinin Faydaları

Menengiç kahvesinin vücut sağlığı için pek çok faydası bulunuyor. Buna göre şifa deposu olan kahve öncelikle sindirim sistemine çok iyi geliyor ve hem hazımsızlık hem de çeşitli mide ağrılarının giderilmesi için etkili oluyor. Bunun yanında kesilmeyen kuru öksürüğün dinmesinde ve geçmesinde yardımcı olurken, bunun yanında balgam söktürücü özelliği sayesinde de çok daha rahatlatıcı özellikler gösteriyor. Antiseptik özelliği sayesinde de vücutta çeşitli ağrıları gidermeye yardımcı olan kahve aynı zamanda içerdiği protein bakımından da kasların beslenmesine neden oluyor. Kahve olarak kullanımının 1600’lü yıllara kadar giden menengiç kahvesi daha pek çok faydası ile şifa kaynağı oluyor.