Mevlit Kandili ne zaman, Mevlit Kandili'nde ne yapılır?

Mevlit Kandili ne zaman, Mevlit Kandili'nde ne yapılır?

İslam alemi için önemli günlerin başında gelen Mevlit Kandili, Hz. Muhammed’in dünyaya geldiği gün olarak kutlanıyor. Yaklaşan mevlit kandili sebebiyle inanlar bu günü nasıl geçireceklerini merak ediyorlar.

Mevlit Kandili Nedir, Ne Zaman?

Mevlit isim kökeni olarak “velid” sözcüğünden gelmektedir ve doğum yeri ve zamanı olarak kullanılmaktadır. İslam alemi için ise Hz. Muhammed’in doğum gününü anmak için kutlanmaktadır. Tarihsel olarak Emeviler ve Abbasiler döneminde herhangi bir mevlit kandili kutlamasına rastlanmazken, Fatımiler döneminden itibaren mevlit kandili kutlanmaya başlamıştır. Mevlit kandili, Kuran’da yer almamaktadır ancak inananlar peygambere sevgilerinden dolayı bugünü kutlamaktadırlar.

Farklı İslam kültürlerinde farklı tarihlerde kutlanan mevlit kandilini Sünniler Rebiülevvel ayının on birinci gecesini on ikinci gecesine bağlayan gecede kutlarken, Şiiler ise aynı ayın 17’nci gecesini mevlit kandili olarak kutlamaktadırlar. 1989 yılından itibaren Türkiye’de kutlu doğum haftası ilan edilmiştir ve bu tarihten günümüze kandil programı çerçevesinde bir dizi etkinliler Diyanet vasıtası ile yapılmaktadır. Osmanlı’da ise uzun bir dönem mevlit kandili kutlaması yapılmamış ve 1700’lü yılların sonunda mevlit kutlaması yapılmaya başlanmıştır. III. Selim’in bu gecelerde minarelerde kandil yakılmasını istediği için bu günler kısaca kandil olarak anılmaktadır.

Bu sene mevlit kandili 28 Ekim Çarşamba günü gecesi kutlanacak ve 2020 yılının da son kandili olacak.

Mevlit Kandilinde Ne Yapılır?

Mevlit kandilinde yapılacak ibadetler tamamen inananların kendi isteklerine kalmıştır çünkü kadir gecesinden başka bir kandil Kuran’da yer almamaktadır. Ancak baskın İslam görüşüne ve İslam din adamlarına göre mevlit kandili gibi geceleri ibadet ile geçirmek sevap kazanmak açısından yararlı olmaktadır. Özellikle bugünde oruç tutmak isteyenlerin sayısı fazla olmaktadır. Mevlit kandilinde oruç tutulacaksa o geceyi oruçlu geçirecek şekilde, yani kandilin bir gün sonrasına sarkacak şekilde oruç tutulması İslam din adamlarına göre tavsiye edilmektedir.

Oruç tutmanın yanında namaz kılmak, geceyi ibadet ile geçirmek de yine İslam din adamlarına göre tavsiye edilmektedir. Hz. Muhammed’in doğumunu kutlamak isteyenler için ibadet ile geçirilecek bir gece önemi taşıyan günde, siyer okumak da yararlı olacaktır.