Mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Mürekkep lekesi çıkarmak bazı anlarda oldukça büyük sorunlar yaratabilmektedir. Ancak elden, halıdan ya da koltuktan basit yöntemler ile mürekkep lekesi çıkarmak mümkün olabilmektedir, üstelik bu yöntemler kolayca evdeki ürünler ile sağlanabilmektedir.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mürekkep lekesi çıkarma en zor çıkan lekeler arasında kabul görmektedir. Esasında mürekkep lekesi elden, halıdan ya da koltuktan oldukça zor çıkabilmektedir ancak doğru malzemeler ile müdahale edildiğinde mürekkep lekesi çıkarmak kolay olmaktadır. Bunun için ilk kullanılacak malzeme asetondur. Aseton sayesinde mürekkep lekeleri çok kolay bir şekilde çözülürler ve aseton aynı zamanda çıplak el ile kullanılabilir herhangi bir zarar oluşturmaz. Aseton ile mürekkep lekesi çıkarmak için mürekkep lekesi olmuş bölgeye aseton dökün ve temiz bir bez yardımı ile ovalayın, mürekkep lekesi hemen çıkacaktır. Bunun yanında mürekkep lekesini çıkarmak için en önemli noktalardan birisi mürekkep lekesine kurumadan müdahale etmektir. Leke kuruduğunda çıkarmak için çok daha fazla uğraşmak gerekecektir ve lekenin kurumaması için öncelikle leke bölgesine su dökmek de daha fazla zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

Halıdan Mürekkep Lekesi Çıkarma Nasıl Yapılır?

Halıdan mürekkep lekesi çıkarmak için öncelikle leke oluşur oluşmaz soğuk su ile bölgenin kurumamasına dikkat edilmelidir. Soğuk su ile hemen yapılan müdahale mürekkebin çoğunun gitmesine neden olacaktır. Fakat su halıyı eski haline döndürmeyecek ve mürekkep lekesi özellikle beyaz, krem gibi tonlarda belli olacaktır. Bu aşamada da mısır nişastası ve taze sütü karıştırarak halıdaki leke üzerine karışımı sürün. Bu karışımın kurumasını bekledikten sonra elektrik süpürgesi kullanarak bölgeyi süpürün ve mürekkep lekesi tamamen ortadan kalkacaktır. Şayet lekeye dair yine izler kalmışsa bu durumda sabunlu su ile kalan lekeyi de temizleyebilirsiniz.

Koltuktan Mürekkep Lekesi Çıkarma Nasıl Yapılır?

Koltuktan mürekkep lekesi çıkarmak için halıdaki gibi bir yöntem izleyebilirsiniz. Bunun yanında saç spreyleri de mürekkep lekesini koltuklardan çıkarmak için oldukça başarılıdır. Mürekkep lekesi olan koltuk için saç spreyi sıkın ve bir süre bekledikten sonra nemli bir bez yardımı ile lekeyi ovalayarak çıkarın.