Niğde’de Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Niğde’de Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Sahip olduğu zengin tarih ve doğal güzellikleriyle öne çıkan şehirlerden olan Niğde’de gezilecek yerler çok sayıda olduğundan, bu şehirde hoş anıları geride bırakabilirsiniz.

Niğde’ye yolu düşenlerin görmeden gelmemesi gereken yerler arasında ise şunlar yer alıyor:

Niğde Kalesi

Niğde il merkezinde yer alan bu kalenin üç tarafı surlarla çevrilir. Kalenin köklü bir tarihe sahip olduğu ve M.Ö 8 yüzyıla uzanan bir tarihi bulunduğu biliniyor. Moloz ve kesme taş kullanılan bu kalenin çarpıcı mimarisi göz kamaştırıcıdır.

Niğde Müzesi

Niğde il merkezinde bulunan bu müzeye ulaşım son derece rahattır. Zengin bir tarihe sahip olan Niğde’nin geçmişini inceleme fırsatı sunan bu müzeye uğramanızı tavsiye ederiz. Niğde müzesine girişler beş lira olurken, müze kartı bulunan kişiler burayı ücretsiz olarak ziyaret edebilirler.

Gümüşler Manastırı

Niğde il merkezine 9 km uzaklığa sahip olan bu manastır en iyi korunan manastırlardan biri olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Milattan önce 10. Yüzyılda inşa edildiği bilinir. Osmanlı’da Müslüman olmayan kişiler tarafından ibadethane olarak kullanılmakta olan bu manastırda 1962 yılında kazı çalışmaları başlamıştır.

Alaadin Cami

Bu caminin yapımına 1223 yılında başlanmıştır. Anadolu Selçuklu döneminin en görkemli mimarilerinden biri olma özelliği taşır. Dikdörtgen bir yapısı bulunan caminin en büyük özelliği ise kapısına uygun ışık geldiğinde taç giymiş bir kız siluetinin gözükmesidir. Işık oyunlarının etkileyici tarafının görüldüğü bu cami günümüze kadar orijinalliğini korumaya devam etmiştir.

Roma Havuzu

Niğde şehir merkezine yaklaşık olarak 24 km uzaklığa sahip olan Roma Havuzu Roma dönemine ait en önemli eserlerden biri olarak bilinir. Roma döneminden sonraki dönemde toprak altında kalan bu havuz daha sonraki zamanlarda yapılan kazıların sonucunda keşfedilmiştir.

Göllüdağ Ören Yeri

Niğde şehir merkezine 70 km uzaklığa sahip olan bu ören yeri 2.172 m yükseklikte kurulmuş olan antik kenttir. Ören yerinin çevresi tamamen surlarla çevrilmiş olup, saray olacak yapılar ise ikinci surla çevrilmiştir. Niğde’de görülmesi gereken yerler arasında bulunan ören yeri her yıl binlerce turisti ağırlamaya devam ediyor.