Oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı?

Oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı?

Ramazan ayında oruç tutanların merak ettiği, oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı? Diş macunu orucu sakatlar mı? Sorularının cevabı Diyanet’ten geldi.

Orucu bozan haller ile ilgili en fazla araştırılmakta olan ve aşırı merak konusu olan sorulardan bir tanesi olmaktadır. Oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı? Diş macunu orucu sakatlar mı? Oruçlu olan bir kişi gün içinde diş macunu kullanarak ve diş fırçalamak gibi bir olaya asla düşmemelidir.

Ramazan ayında otuz gün yerine getirilmesi farz olan ibadetlerden bir tanesi oruç ve imsak zamanından gün bitimine kadar içmek, yemek yemek ve cinsel ilişkide bulunmamak gerekmektedir. Oruç tutan Müslümanlar midelerini tuttukları gibi dillerinide tutmaları gerekmektedir. Çünkü kötü veya kırıcı sözler söyleyip sevabımızı azaltmamız gerekmektedir.

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in liderliğinde olup daha sonra sahabeler, evliya ve günümüzde İslam üzerinde bilgili ve ilim yapan saygıdeğer kişiler yani hocalarımız bu sorulara yani diş fırçalamak orucu bozar mı? Sorusuna en iyi kaynaklardan cevap vermektedirler. Ramazan ayının gelmesi sebebi ile ağzınızda fark edemediğiniz diş hastalıkları, diş çürükleri, dolgu kırılmaları ve birçok diş hastalıkları hakkında uzman doktorlar bizleri uyarmaktadırlar.

 Oruç tutarken ağızda bakteriler, tükürük bezleri ve diş çürükleri ağız kokusu yapabilirler. Bu sebepten dolayı ramazan ayı gelmeden dişlerimizin bakımlarını yaptırmamızda fayda olmaktadır. Tabiki sadece ramazanda değil her zaman yaptırmak gerekir ama bu ay özel olduğu için daha çok dikkat etmek gerekir.

Oruç tutarken hiçbir şekilde bir yudum su bile boğazımızdan asla geçirmemeliyiz. Oruçluyken temizlik için bile olsa asla dişler fırçalanmaz oruç bozulur ve orucu bozar. Ramazan ayında diş fırçalama işlemi iftar vaktinde veya sahur vaktinde imsağa kadar yapılması gereken bir temizlik işlemidir.

Diş fırçalamak için diş macunu dahi boğazımızın aşağısına kadar ineceğinden orucu bozar ve saklamaktadır. Ramazan ayında dişlerimizi ne zaman fırçalamalıyız; imsak vaktinden önce fırçalamak gerekmektedir ve asla imsak vakti girdikten sonra dişlerinize fırça sürmeyin ve fırçalamayın.