Oruçluyken Gargara Yapmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Gargara Yapmak Orucu Bozar Mı?

Ramazan ayında merak edilen konulardan bir tanesi de oruçluyken gargara yapılıp yapılamayacağıdır, gargara yapmanın orucu bozup bozmadığı hakkında Diyanet tarafından yapılan açıklama şu şekilde

Oruç tutan bütün insanlar bu dönemlerde orucu bozan bütün durumlardan uzak durmaya çalışırlar. Çok merak edilen sorulardan biri gargara orucu bozar mı? Diyanetin açıklaması oruçluyken gargara yapılır mı? Sorusu olmaktadır.

Gargara yapmak oruçluyken yapılmaması gereken bir işlem olmaktadır. Oruç tutan bir kişi oruçluyken gargara yapmaktadırlar. Gargara yapmak oruç tuttuğunuz zamanlarda dikkat edilmesi gereken bir işlem olmaktadır. Diyanet tarafından da bu konu hakkında açıklamalar yapılmıştır. Bu açıklamalara dikkat ederek hareket edebilirsiniz.

Gargara Yapmak  Orucu Bozar Mı?

Ramazan ayında oruç tutmak bütün Müslümanların çok önem verdiği bir ibadet olmaktadır. Oruç tutarken dikkat edilmesi o kadar çok kurallar ve uymamız gerekenler vardır ki bunlara uyulmadığı zaman hem orucumuz bozulur hem de oruçlarımız sakatlanabilir. Her zaman oruç tuttuğumuz günler de kötü olan bütün davranışlardan uzak durmamız gerekmektedir. Aynı zamanda oruçluyken yeme, içme ve cinsel ilişkide bulunmamak gerekir.

Oruçluyken gargara yapmak orucu bozar mı? ise her ramazan ayı geldiğinde sorulan soruların en başında yer almaktadır. Gargara yapmak; gargara yapılan suyu yutmadıktan sonra orucu bozmaz. Oruç boyunca asla hiç bir şey yenilip içilmemelidir. Bir şey boğazınızdan indiği zaman orucunuz tamamen bozulur. Tabi ki gargara yaparken suyunu yutmazsanız orucunuz bozulmaz. Ama bu işlemi yaparken çok dikkat etmeniz de fayda olmaktadır.

Oruçluyken gargara yapılır mı? Sorusu da çok fazla sorulup tartışma konusu olmaktadır. Gargara yapılır tabi ki ama yukarıda bahsettiğimiz gibi gargara suyunun boğazımızdan aşağıya inmemesi gerekmektedir. Bu işleme gerçekten çok dikkat edip önem vermemiz gerekmektedir. Aksi takdirde orucumuz hem sakatlanır ve bozulabilmektedir.

Oruçluyken gargara yapmanız gerekmiyorsa şayet gerekli değilse gargara yapılması tavsiye edilmez. Aksi takdirde orucu bozacak bir işlem ile karşılaşabilirsiniz. O yüzden gargara işlemlerinizi oruç tutmadığınız zamanlara bırakıp yapmanızda fayda olmaktadır. Bu konuya dikkat ederek hassas bir şekilde oruç ibadetinizi gerçekleştirebilirsiniz.