Outdoor ürün alırken nelere dikkat etmek lazım

Outdoor ürün alırken nelere dikkat etmek lazım

Şehir insanların sahip olduğu giyim tarzı, farklı yaşam tarzlarının da gündeme gelmesine neden oluyor. Outdoor ürünler bu dönemde ön plana çıkarken outdoor ürün alımında dikkat edilmesi gereken unsurlar göz önüne alınarak en iyi outdoor konsepti meydana getirilebilir.

Her hava koşuluna uygun olacak outdoor giyim tarzı, özellikle olumsuz hava şartları düşünüldüğünde çeşitli sorunların ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Outdoor giyim kendi içinde iç katman, dış katman, orta katman ve ayakkabı olmak üzere 4 farklı bölümden oluşur.

İç Katman

İç katmanın doğru seçimi outdoor ürünlerde son derece önemlidir. Zira iç katman olarak bilinen ürünler tene doğrudan temas eder. Cildin hava alacağı ürünlerin seçimi bu nedenle oldukça önemlidir. Ürünlerin seçiminde birinci öncelik konfor ve rahatlık olmalıdır. Öte yandan su geçirmez, esnek ve rahat bir yapıya sahip olan iç katman outdoor ürünlerinin araştırılması gerekir.

Orta Katman

Orta katman ürünlerin işlevi ise vücut tarafından üretilen ısıyı korumaktır. Bu nedenle orta katman ürün seçiminde sıvıyı emecek ve sıvının çabuk kuruyabileceği tarzlar belirlenmelidir. Bu tarz özelliklere sahip olan ürünler yağmurlu havalarda bile üşüme sorununun önüne geçer. Bunlar genelde polar malzemelerden üretilirken genelde orta katman olarak ceket ve yelek gibi parçaları örnek verebiliriz.

Dış Katman

Dış katmanın görevi vücudu dış etkenlerden korumaktadır. Bu nedenle hem koruma işlevini üstlenecek hem de cildin nefes almasını sağlayacak tarzda olmasına dikkat edilmelidir. Su geçirmez özelliğe sahip olan bu katman, aynı zamanda kaz tüyünden de olabilir.

Ayakkabı

Outdoor giyimin en önemli parçalarından biri de ayakkabılardır. Outdoor ayakkabı bot veya ayakkabı olmak üzere iki farklı seçenek üzerinden tercih edilebilir. Seçilecek olan ayakkabının su geçirmez özelliğe sahip olması gerekir. Ayakkabının dış katmanında ise deriye ek olarak kauçuk veya metal gibi malzemeler gündeme gelebilir.

Püf Noktaları

Outdoor giyim seçiminde bazı hususlara dikkat etmekte fayda vardır.

Vücudu saran ve rahat yapıdaki polar ürünler tercih edilmelidir. Tam veya yarım boy fermuarlı parçalar daha pratik bir kullanıma sahiptir.

Her mevsimde kullanılabilecek tarzda bir mont seçimi yapılmalıdır.

Rahat kalıplı pantolonların seçilmesinde fayda vardır.

Ayağa uygun olan ayakkabılar gün boyunca kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.