Perma nasıl yapılır? Perma hangi saçlara yapılır?

Perma nasıl yapılır? Perma hangi saçlara yapılır?

Perma nedir sorusu özellikle saçlarına kıvırcık formu kazandırmak isteyenler için sorulmaktadır. Saçların uzun süreler boyunca kıvırcık olmasını sağlayan perma yöntemleri sayesinde dalga elde etmek de mümkündür.

Perma Nedir, Niçin Yapılır?

Perma tanımı itibariyle saçlara dalga ya da kıvırcıklık verme işlemine denilmektedir. Perma sözcük olarak İngilizce permanant sözcüğünden gelmektedir. Yaklaşık olarak 200 yıldır perma işlemi yapılmaktadır. Özellikle saçları zor şekil alan ya da düz olan kadınlar perma yaptırarak saçlarında farklı bir görünüme kavuşmaktadırlar. Özellikle siyahi kadınların saçları genelde zor şekil aldığı için perma yaptırmak onlar için de önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Permanın yapılış amacı dalga ya da kıvırcık görünümü kazandırmak içindir ve etkili bir perma işlemi sayesinde altı aya kadar varan sürelerde saçlar görünümlerini kaybetmezler.

Perma Nasıl Yapılır?

Perma yapılışı itibariyle ev ortamında da uygulanabilmektedir. Perma yapmak için öncelikle saçların yıkanması gerekmektedir. Saçların yıkanmasından dolayı saçlar daha kolay şekil alabileceklerdir. Solüsyon keratine girilerek saçın iç tabakasında life benzeyen hücreleri bir arada tutmakta olan sülfür bağları perma ile kırılmaktadır. Perma solüsyonu ile saçlar da özenli şekilde taranır ve ayrılmak istenen dalga boyu kapsamında sarılmaktadır. Bu süreç saç yapısına göre farklılık gösterebilmektedir ancak temelde uygulanan yöntem bu olmaktadır. Saçlardaki değişen bağların yeniden oluşması için ise bir süre beklenmesi gerekmektedir ve bu sürenin sonunda saça nötralizer denilen ikinci bir kimyasal uygulaması yapılmaktadır. Bu kimyasal içerisinde de kırılmış olan bağların birleştirilmesi ve dalgaların güçlü olmasını sağlayacak olan oksidasyon maddesi bulunmaktadır.

Perma Hangi Saçlar İçin uygulanır?

Perma uygulanacak saçlar genelde düz, kalın telli, boyalı ve boyasız saçlara uygulanmaktadır. Boyalı saçlarda ise işlem biraz daha yapılmalıdır ve tercihen boyama işlemi perma işleminden önce yapılmalıdır. Saça perma uygulaması sonrasında bir süre sonra dalgalı saçların şekilleri bozulmaya başlayabilecektir. Aynı zamanda saçlar her ay belirli bir seviyede uzadıkları için yeni çıkan saçlar, saçın asıl şekli nasılsa o şekilde çıkacaktır ve bir süre sonra perma kendisini su dalgası saç stili olarak gösterecektir.