Rubik küp nasıl çözülür? Rubik küpü kolay çözme yöntemleri

Rubik küp nasıl çözülür? Rubik küpü kolay çözme yöntemleri

Çıktığı tarihten itibaren rubik küpü nasıl çözülür sorusu rubik küplerini çözmek isteyenler tarafından her zaman sorulan bir soru değeri taşıyor. Son derece eğlendirici olan rubik küpünün çözümü için ise basit yöntemler bulunuyor.

Rubik Küpü Nedir?

Zeka küpü olarak da bilinen rubik küpü tanımı farklı renklere ait olan küplerin bir araya getirilerek, tüm cephelerde aynı renklerin yapılmasını sağlayan küpe denilmektedir. Son derece basit bir oyuncak olmasına rağmen çocuklardan yetişkinlere kadar geniş kesimler tarafından tercih edildiği için en çok oynanan oyuncaklar arasında kendisine özel bir yere sahiptir. 1974 yılında Macar heykeltıraş Ernö Rubik tarafından keşfedilmiş olan küp kısa sürede tüm dünya genelinde yayılmış ve pek çok ülkede yılın oyuncağı seçilmiştir.

Rubik Küp Nasıl Çözülür?

Her ne kadar basit bir tasarıma sahip olsa da rubik küpü çözmek özellikle yeni başlayanlar için hiç kolay değildir. Zor olduğu için robotlar da rubik küpü çözmek için kodlanmışlar ve şimdiye kadar en hızlı rubik küpü çözme rekoru bir robota ait olarak 5,2 saniye olarak belirlenmiştir. Rubik küpünü ilginç yapan ve güncelliğini kaybetmemesine neden olan her zaman oynanmaya uygun olan yapısıdır. Her yüzü saat yönünde ve aksi yönde hareket etmekte, ana hedef de tüm yüzeylerin aynı renkte olmasını sağlamaktır. Her dönüşte sayısız kombinasyon ortaya çıktığı için rubik küpü çözmek hem eğlenceli hem de zor olabilmektedir.

Rubik Küpü Kolay Çözme Yöntemi Nedir?

Rubik küpü kolay çözme yöntemi ile daha kolay şekilde çözüm yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle küpte yer alan renklerin iyi tanınması gerekmektedir. Örnek olarak beyaz sarının, turuncu da kırmızının karşısında yer almaktadır. Merkezde yer alan renkler genelde birbirlerinin karşısında bulunurlar. İlk olarak beyaz bölümleri çözerek başlayın. Beyaz bir artının oluşturulması sonraki aşamayı kolay hale getirecektir. Beyaz köşeleri de çözmeniz yine kolay rubik küpü çözme açısından avantaj sağlayacaktır. Daha sonra orta katmanı çözün ve alt iki katmanın renkleri birbirleri ile uyum gösterecektir. Daha sonra üst bölüme gelerek küpün üzerinde bir haç elde edin ve tüm sarıları da üst yüzeyde toplayın. Sarı köşeleri dikkatli bir şekilde yerleştirin ve en az iki köşeyi doğru yönde yapın. Daha sonra ise merkez parçayı renklere uygun olacak şekilde ayarlayın.