Sahurda susatmayan ve tok tutan yiyecekler

Sahurda susatmayan ve tok tutan yiyecekler

Ramazan ayı geldi ve sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek isteyenler merak etmekte iftara kadar acıkmamak ve susamamak için sahur da ne yemeli ne yememeli?

Ayların en güzeli olan Ramazan ayında oruç tutmanızı hiç zorlamayacak , tok tutacak ve hiç susatmayacak sahur menüleri ile oruç ibadetinizi çok kolaylıkla yapabilirsiniz. İftara kadar acıkmamak için sahurda ne yemeli ne yememeli? Susamamak için ne yapmalı soruları çok araştırılmaktadır.

Oruç; buluğ çağına gelmiş ve sağlıklı olan her Müslüman 30 gün tutması gereken bir ibadet demektir. Sıcak yaz aylarına denk geldiği zaman biraz zorlayıcı olmaktadır. Günlerin uzaması ile aç kalma zamanı da artacağı sebebi ile  çok doğru sahur menüleri tercih edilmelidir. Sahur; uykudan kalkılıp yenen yemekte tüketilecek besinlerin gün boyunca tok tutması ve susuzluk hissettirmemesi gerekmektedir. Çünkü oruç tutarken zorlanmamız gerekmektedir.

Oruçluyken Acıkmamak İçin Sahurda Ne Yenir?

Uzmanlar tarafından sağlıklı ve doyurucu sahur menüleri de olmazsa olmaz olan besinleri sırasıyla bizlere anlatmış ve söylemişlerdir. Bu besinler; kuru baklagiller, yumurta, muz ve süt olan besinlerin tercih edilmesi söylenmektedir. Hayatımızın içinde sahurda hazırlanmış ama aslında çok beslenme hataları olmakta olan tatlılar ve hamur işleri kan şekerinin çok hızlı bir biçimde çıkmasına sebep olduğu için bu besinlerden uzak durulması gerektiğini vermektedirler. Sahur da pişirme yöntemlerinde çok dikkat etmek gerekmektedir. Kızartma ile yapılan yemekler tercih edilmemelidir. Çünkü kızartma ile pişirilen yemekler fazla susatıp gün içinde insanları halsiz bırakmalarına sebep olmaktadır.

Genellikle sahurda aperatif olan kahvaltılıkları tercih etmelisiniz. Yapabiliyorsanız lif bakımından zengin kurubaklagilleri ve haşlanmış yumurta tercih etmekte fayda olmaktadır. Böylece çok doyurucu ve sağlıklı bir menü hazırlamış olacaksınız.

Sahurda tok tutan besinler genellikle proteinli gıdaların çok fazla tok tutulduğu bilinmektedir. Yoğurt; probiyotik değeri çok fazla zengin olmasından dolayı ve rahat bir uyku uyumayı sağladığı için tercih edilmelidir. Aynı zamanda kalori bakımından düşük olmasından dolayı da kiloda aldırmaz ve rahat bir ramazan ayı geçirmenizi sağlamaktadır.