Şehirlerarası seyahat izin belgesi nereden alınır?

Şehirlerarası seyahat izin belgesi nereden alınır?

Korona Virüsünden dolayı ülkemizde birçok önlem alınmaktadır. Bu önlemlerden bir tanesi de şehirlerarası seyahatlerde izin belgesinin alınmasıdır.

Korona Virüsünden dolayı dünya genelinde önlemler alınmaktadır. Ülkemizde de bu önlemlerin çoğu uygulanmaktadır. Bu önlemlerden biri de şehirlerarası seyahat izin belgesinin alınmadan şehirlerarası yolculuğun yapılamamasıdır. İçişleri bakanlığı tarafından seyahat izin belgesinin iki farklı yol ile alınabileceği açıklanmıştır. Şehirlerarası seyahat izin belgesini Alo 199’u arayarak ya da E-Devlet başvuru ekranından alabilirsiniz. 

Şehirlerarası seyahat yapmak isteyen kişilerin seyahate çıkmadan önce şehirlerarası seyahat izin belgesi alması gerekmektedir. Şehirlerarası seyahat izin belgesini E-Devlet üzerinden alabilirsiniz. Bu yüzden de ilk olarak E-Devletinizin olması ve bir şifreye sahip olmanız gerekmektedir. İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgede hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağının olduğu saatlerde seyahat yapmak isteyen 65 yaş üstü vatandaşların ve özel araçları ile seyahat edecek olan kişilerin seyahat izin belgesi almaları zorunludur. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa da Alo 199’u arayarak seyahat izin belgesi alabilirsiniz. 

Şehirlerarası Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? 

Covid-19 sebebi ile ülkemizde birçok önlem alınmaktadır. Bu önlemlerden biri de şehirlerarası seyahat izin belgesi olmadan seyahat edilememesidir. Şehirlerarası seyahat izin belgesini alabilmek için E-Devlet’ten başvuru yapabilirsiniz. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa şehirlerarası seyahat izin belgesini Alo 199’u arayarak da alabilirsiniz.

T.C. kimlik numaranız ve şifrenizi girdikten sonra E-Devlet’e girebilirsiniz. Ardından arama kısmına seyahat izin belgesi yazıp çıkan sonuca tıkladığınız zaman önünüze başvuru ekranı çıkacak. Bu başvuru ekranını seçtikten sonra değerlendirme sonuçları SMS ile telefonun numaranıza gelecektir. Seyahat izin belgesi başvuruları onaylanan kişiler, otogarda ya da hangi ulaşım yolunu seçtiyse oradaki başvuru masalarından vatandaşlık numaralarıyla doğrulama yapmaları gerekmektedir. Doğrulama yapıldıktan sonra da seyahat izinleri kabul edilmektedir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet üzerinden birçok hizmete başvuru yapılabilmektedir. Bu başvurulardan biri de seyahat izin belgesinin alınmasıdır. Seyahat izin belgesini E-Devlet üzerinden almak isteyen kişilerin eğer E-Devlet şifreleri yoksa PTT’ye gidip şifre alabilmektedirler. Eğer mobil imza ya da elektronik imza kullanıcıysanız PTT’ye gitmenize gerek kalmaz. Mobil imza ya da elektronik imza ile sisteme giriş yaptıktan sonra kendiniz şifre belirleyebilirsiniz.