TRT'nin mini dizisi "Akif"te Fikret Kuşkan ve Özge Borak başrolü üstlendi

TRT'nin mini dizisi "Akif"te Fikret Kuşkan ve Özge Borak başrolü üstlendi

Başarılı oyuncu Fikret Kuşkan, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un hayatını merkezine alan "Akif" dizisinde Ersoy'u canlandırıyor.

Açıklamada bulunan Kuşkan, Ersoy'un verdiği mücadelede yalnız kaldığını belirterek, "Mustafa Kemal de yalnız, Akif de yalnız, ikisinin de Milli Mücadele için birbirleriyle buluşması tesadüf değil. Mehmet Akif, baytar olmasının yanı sıra 5-6 dil bilen, nevi şahsına münhasır bir insan." ifadelerini kullandı.

Kuşkan, usta şairin çok güçlü bir hitabet yeteneği olduğuna vurgu yaparak, Milli Mücadele'nin kazanılmasında çok çalışkan insanların varlığının ve birliğinin etkili olduğunu söyledi.

Kendisinin de Ersoy gibi Arnavut kökenli olduğuna dikkati çeken Kuşkan, şunları kaydetti:

"Hem Mehmet Akif Ersoy'u hem de Mustafa Kemal Atatürk'ü oynarken içimde bir kan bağı var. İster istemez onları daha iyi hissedebiliyor daha iyi anlayabiliyorum. Çünkü ben inatçıyım, tuttuğumu bırakmam. Mehmet Akif Ersoy da lafını esirgemeyen, son derece dürüst, kimsenin önünde eğilmemiş, bir kuruş paraya tamah etmemiş, ahlaksızlık, arsızlık yapmamış. Bana da anam haram süt emzirmedi. Ben de çocuklarıma haram lokma yedirmiyorum. Kimsenin önünde eğilmem ve eğilmeyeceğim de. Siz benim herhangi bir yerde şımarıklığımı gördünüz mü? Göremezsiniz."

Fikret Kuşkan, sinema filmi tadında bir dizi çektiklerine vurgu yaparak, her aşamasında işinin ehli bir teknik ekip ve oyuncu kadrosuyla çalıştığının altını çizdi.

"Böyle uzun soluklu bir dönem işinde ilk defa olabiliyorum"

Ersoy'un eşi İsmet Hanım'ı canlandıran Özge Borak da dönem işlerinin çok kıymetli olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

"Böyle uzun soluklu bir dönem işinde ilk defa olabiliyorum. İsmet Hanım, 3'ü evlatlık olmak üzere 7 çocuğun annesi. Yokluk görmüş ama her şart ve her koşulda yine de evlatlarını okutmak için canla başla mücadele vermiş bir aile. Dini bütün olmakla beraber açık görüşlülüğün de işin içinde olduğu bir aile. Kızlarını, çocuklarını okutuyorlar. Gerek yabancı dil öğreniyorlar gerek musiki cemiyetinde bir enstrüman çalıyorlar. Bu tarafıyla da biraz bildiğim ve aşina olduğum bir aile."

Borak, dijital platforma iş yapmanın avantajlarından istifade ettiklerini belirterek, "Türkiye'de özellikle televizyona dizi çekmek çok zorlaştı. Birçok oyuncu arkadaşım ve kamera arkası ekipleri her hafta televizyon dizisi niyetiyle yola çıkıp bir televizyon filmi uzunluğunda bir bölüm çekiyor. Onu yazması da çekmesi de o kadar zor ki... O şartlarda bir iyileşme umarım önümüzdeki zamanlarda olur." şeklinde konuştu.

"Karakterlerin birbiriyle olan ilişkileri ve duygular çok gerçekçi"

Mehmet Akif Ersoy'un büyük kızı Cemile'yi canlandıran oyuncu Gökçe Akyıldız ise, dizide kalabalık bir genç kadro olduğuna dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

"Senaryoyu okuduğumda açıkçası şundan etkilenmiştim; karakterlerin birbiriyle ilişkileri ve duygular çok gerçekçi. Akif'in vatanı, milleti için, gerektiğinde ailesinden yaptığı fedakarlıklar, ailesi ve çocuklarının hayatta kalabilmek için verdikleri savaş çok güzel yansıtılıyor. Cemile de babası gibi bir yazar. Babasının öğrencisi Ömer Rıza'yla bir ilişkisi oluyor. Aynı evin içinde çok farklı düşüncelerin olduğu dolu dolu bir hikaye açıkçası. O yüzden oynarken çok keyifli."

Fikret Kuşkan ve Özge Borak gibi tecrübeli oyuncularla çalışmanın da kendisi için çok heyecan verici olduğunun altını çizen Akyıldız, bütün oyuncuların çok başarılı bir iş ortaya çıkacağına inandığını dile getirdi.

"TRT'nin yeni açılacak dijital platformda yayınlanacak"

Ersoy'un aile fertlerinden Mümtaz'ın, Balkan Harbi'nin en hararetli günlerinde cepheden fikirleri değişmiş olarak dönmesiyle başlayan hikaye, usta şairin İstiklal Marşı'nı yazma sürecini işliyor.

Bir yanda ailesini bir arada tutmaya, bir yandan da memleketin gençlerine cesaret vermeye çalışan Ersoy'un yanı sıra dizide Tevfik Fikret, Recaizade Mahmut Ekrem, Süleyman Nazif, Abdülhak Hamid Tarhan, Enver Paşa, Talat Paşa, Halide Edip Adıvar ve Kara Kemal gibi dönemin önemli karakterleri de yer alıyor.

Ekim ayında tamamlanması planlanan 13 bölümlük mini dizinin TRT'nin yeni açılacak dijital platformunda yayınlanması planlanıyor.

Çekimleri İzmit Seka Platosu'nda devam eden dizinin yapımcılığını Kirli Kedi, tasarımcı yapımcılığını Uğur Uzunok, yönetmenliğini Selahattin Sancaklı, senaristliğini ise Uğur Uzunok, Nurullah Sevimli ve Tacettin Girgin üstleniyor.

Dizinin oyuncu kadrosunda Ertan Saban, Erdem Akakçe, Adnan Biricik, Taha Boran Özbek, Şifanur Gül ve Sevgi Temel de yer alıyor.

Kaynak:Anadolu Ajansı