Tüm araç sürücüleri için önemli kış bakımı uyarısı

Tüm araç sürücüleri için önemli kış bakımı uyarısı

Kış aylarında araçların daha iyi çalışması ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşanması için kış bakımı önem taşıyor.

Sürücülere Kış Bakımı Uyarıları

Kış aylarının gelmesi ile birlikte sürücülerin de araçlarının gerekli bakımlarını yaptırmaları gerekiyor. Özellikle yağışlı havalar sürücüler için çok ciddi riskleri de beraberinde getirebiliyor. Bu konuda yapılan araştırmalar sürücülerin kış aylarında daha fazla arıza ve kaza yaşadığını da ortaya koyuyor. Aynı şekilde servise gitme oranları da kış aylarında daha fazla yükselme gösteriyor. Bu bakımdan kış aylarına girmeden aracın gerekli bakımlarını yaptırmak büyük avantajlar sağlıyor.

Kış aylarında sağlıklı bir sürüş için ilk öne çıkan husus ise kış lastiği kullanmak oluyor. Kış lastikleri, yaz lastiklerine göre daha derin dişlere sahip oldukları için yağışlı havalarda ve buzlu yollarda daha iyi bir yol tutuşuna imkân veriyorlar. Bu sayede özellikle istemsizce gerçekleşecek kazaların önüne geçerken, aracın da aksamlarının korunması sağlanıyor.

Kış bakımı için araçlar için önemli olan bir diğer nokta da antifriz kontrolünden geçiyor. Radyatörde olan suyun donmasını önleyen antifriz sıvısı mutlaka kontrol edilmelidir. Havanın sıfır derecenin altına düşmesi ile birlikte antifriz donmuyor ve böylece aracın daha sağlıklı çalışmasına etki ediyor.

 

Silecekler Kontrol Edilmeli

Yağışlı havalarda özellikle görüş mesafesi büyük bir önem taşıyor. Sileceklerde oluşacak bir arıza ise tüm yolculuğu riske atabileceği gibi çeşitli kazalara da sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden silecek lastiklerinin mutlaka yeterli olup olmadıkları kontrol edilmeli ve değiştirilmeleri tavsiye ediliyor.

Ayrıca cam suyu da sadece sudan oluşuyorsa, bunun yerine cam suyunun antifriz ile değiştirilmesi gerekiyor. Cam suyunda sadece su kullanmak soğuk havalara karşı suyun donmasına ve çeşitli arızaların oluşmasına neden olabilir. Far ayarlarının iyi bir görüş için kontrol edilmesi, direksiyon sisteminin kaymalara karşı koruma sağlaması, fren sisteminin de kontrolü gibi noktalar da sürücülerin kış ayları gelmeden önce yapmaları gereken bakımlar arasında yer alıyor.