Tüm zamanların en iyi casus filmleri

Tüm zamanların en iyi casus filmleri

Popüler sinema sitesi Stacker, eleştirmenlere ve seyircilere göre tüm zamanların en iyi casus filmlerini listeledi. Listede yer alan filmler, gizemin, heyecanın ve aksiyonun hiçbir zaman dinmediği, izleyici her zaman merak içinde bırakan filmlerden oluşuyor.

Iwo Jima’dan Mektuplar

Ünlü oyuncu ve Yönetmen Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı Iwo Jima’dan Mektuplar, II. Dünya Savaşı sırasında Amerikalı askerler ile Japon askerler arasındaki ilişkilere odaklanıyor. Özellikle Japonların gelişmiş casusluk ağı, Amerikan askerlerinin her adımını kontrol altında tuttuğu için Amerikan askerleri Japonya topraklarında son derece zor anlar yaşayacaktır.

Zero Dark Thirty

Usame Bin Laden’in takip edilişi ve yakalanmasının güncesini ekran karşısına taşıyan Zero Dark Thirty, Laden’in yakalanmasını bir kadın ajanın gözlerinden aktarıyor. ABD’nin Afganistan’a müdahalesi ve Laden’e yakalama çabası uğruna yaptıkları seyirciye tüm gerçekliği ile sunuluyor.

Le Petit Soldat

Cezayir’in Fransa’dan bağımsızlık elde etme mücadelesine odaklanan filmde, siyasi yelpazede birbirine zıt olan iki gencin tanışarak birbirlerine aşık olmaları konu ediniliyor. İkisinden birisi davasına ihanet etmesinden şüphe duyulduğu için film boyunca gerilim ve merak hiçbir zaman eksik olmuyor.

Barry Lyndon

Tarihsel bir film olan Barry Lyndon 18’inci yüzyıl İngiliz toplumuna odaklanıyor. Kahramanın yolu bir casus ile kesişir ve bu sayede sınıfsal ayrım merdivenlerini çok kısa süreler içerisinde hızla tırmanmanın yolunu kendisinde bulur.

Köstebek

Ünlü oyuncuların kadrosunda yer aldığı filmde, bir Boston polisi, İrlandalı mafyanın arasına sızmak için çaba göstermektedir. Ancak polisin hareketlerinden emin olmak için de bir mafya üyesi teşkilat içerisinde çaba göstermektedir. İkisinin yolu ise beklemedikleri bir şekilde kesişecektir.

Başkalarının Hayatı

Doğu ve Batı Almanya arasındaki casusluk ilişkilerinin ele alındığı filmde, partiye sadık olmadıklarından şüphe duyulan bir yazar ve kız arkadaşının takip edilmesi için peşlerine takılan memur konu ediniliyor. Memur zamanla çifte sempati duymaya başladığında ise kendi görevi son derece karmaşık bir hal almaya başlayacaktır.

Gizli Teşkilat

Belirsizlikler üzerine kurulu olan filmde, hükümet ajanı ile bir reklamcının azılı bir casustan kaçışları konu ediliyor. Bu yolculuk boyunca ise kahramanın yolu gizemli ve güzel bir kadın ile kesişecek ve olaylar daha başka bir boyuta evrilecektir.