Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Avrupa'nın en güzel adaları belli oldu

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Avrupa'nın en güzel adaları belli oldu

Deniz, sıcaklık ve doğal manzaralar için bulunmaz alanlar olan adalar için ünlü seyahat dergisi Condé Nast Traveler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken adalar listesi açıklandı. Listeye Türkiye’den de bir ada giriş yaptı.

En Güzel Adalar Seçildi

Seyahat dergisi Condé Nast Traveler tarafından Avrupa’da en güzel adalar seçilir. Listenin başında Yunanistan’a bağlı bulunan Folegandros adası yer alıyor. Güney Ege kısmında yer alan ada Kiklad Adaları’nın bir parçası konumunda. Yüz ölçümü 100 kilometrekare olan adanın nüfusu da 2011 yılı itibariyle sadece bin 456. Çok çeşitli manzaraya sahip olan Folegandros konumu ve doğal güzelliği ile listenin başında kendisine yer buldu. Adada aynı zamanda çıplaklar plajı da bulunuyor.

Listede yer alan bir diğer Yunan adası ise Zakintos. İyon Adaları arasında en büyük üçüncü ada olan Zakintos, bölgedeki adalara kıyasla bir belediye yapılanmasına sahip olan tek ada olarak da bilinmektedir. 405,55 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan adada aynı zamanda 123 kilometre sahip şeridi bulunmaktadır. Son derece turistik olan adaya Avrupa’nın pek çok yerinden uçuşlar düzenlenmektedir.

Listenin üst sıralarında yer alan Girit ise Yunanistan’ın en büyük adası olarak öne çıkıyor. Ege Denizi’nin güneyinde yer alan ada, dünyaca tanınmış turizm merkezi olma özelliği gösteriyor. Yıl bazında pek çok ziyaretçinin geldiği Girit Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken adalar arasında yer alıyor.

Türkiye’den Bozcaada Listeye Girdi

Listede aynı zamanda Bozcaada da yer alıyor. Türkiye’nin üçüncü büyük, Ege Denizi’nin ise ikinci en büyük adası olan Bozcaada, 37,6 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Çanakkale’ye bağlı olan Bozcaada, köyü olmayan tek ilçe unvanına da sahip bulunmaktadır. Anakaraya yaklaşık uzaklığı 6 kilometre olan Bozcaada, 2015 yılı verilerine göre nüfusu 2 bin 643’tür. İlçede özellikle yaz aylarında nüfus artışı görülmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin son yıllarda sıklıkla tercih ettikleri bir yer olmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanında plajları, koyları ve üzümü gibi etmenlerle de tercih edilen Bozcaada son zamanlarda Avrupalı turistlerin de gözdesi konumuna gelebilmiş durumda.