Türkiye’nin en derin gölü olan Salda Gölü nerede, nasıl gidilir?

Türkiye’nin en derin gölü olan Salda Gölü nerede, nasıl gidilir?

Dünya’nın her yerinden yoğun bir turist akışı olan Salda Gölü bembeyaz kumsalı masmavi suyu ile çok insanları kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

Türkiye’nin Maldivleri

Volkanik bir patlamadan sonra meydana gelen ve 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin gölleri arasında ilk sırayı alan Salda gölü Maldivleri aratmıyor. Saldivler olarak da adlandırılmakta olan göl suyunun az tuzlu ve yüksek alkali özelliği bulunuyor. 6,8 kilometre eni, 9,186 kilometre derinliğe sahip. Gölden herhangi bir akarsu çıkışının olmaması Salda’yı kapalı havla gölü yapıyor. Maldivler olarak adlandırılması üzerine daha yoğun bir misafir kazanmıştır.

 

Çamur Banyosu İle Cilt Sağlığı

Salda gölü plajında yüzme amaçlı gidilebildiği gibi göl kenarında çamur banyosu da yapılabilmektedir. Yapılan araştırmalar gölde bulunan kilin ciltte olumlu bir etki bıraktığını tespit etmiştir. Araştırmacılar göl kenarında bulunan çamurun Cildi yumuşatma, gözenekleri açma, çatlak tedavisi, selüloit, sivilceleri yok etme, kırışıklıkları giderme gibi birçok cilt problemini giderdiğini söylüyor. Her yıl binlerce turist yüzmekten çok gölün cilt için sağladığı faydalar amacıyla da akın ediyor.

 

Salda Gölü’nün Mars Etkisi

Güzel renkleri barındırmasının yanı sıra Salda gölü stromatolik kayaçlar adındaki yapıları çok dayanıklı bakteri türünün üretmiş olduğu ve bu kayaç yapısının Mars yüzeyinde bulunan yapı ile benzer olması. Mars ile ilgili yapılan araştırmalar önünü açıyor. Dünya üzerinde bu yapıya sahip iki yerden birisi… NASA resmi sitesinde yapmış olduğu açıklama da Mars’ta bulunan Jezero kraterine en yakın yer olarak Salda Gölü olduğunu belirtmiş ve göle gitmelerini belirtmişti.

 

Salda Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Salda gölü, Burdur ilinin Yeşilova ilçesi sınırlarındadır. Burdur- Denizli- Antalya şehirlerinin ortasında yer alır. Göl Yeşilova’ya 4 km, Burdur’a 60 km, Denizli’ye 100 km ve Antalya’ya 160 km uzaklıkta bulunuyor.

Salda gölüne kara yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Burdur, Denizli ve Antalya’dan Yeşilova dolmuşlarına binerek gelebilirler. Yeşilova’dan otobüs ya da taksi ile Salda gölüne gidebilirler.

1 Yorum