Turşu nasıl yapılır? Turşu kurarken nelere dikkat etmek lazım

Turşu nasıl yapılır? Turşu kurarken nelere dikkat etmek lazım

Turşu yapmak için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Turşu sağlık için çok faydalı olduğundan bu faydalarını göstermek adına turşu kurarken dikkat edilecekler büyük önem taşıyor, bu sayede hem lezzetli hem de sağlıklı turşular kurabilirsiniz.

Turşu Kurarken Nelere Dikkat Edilir?

Lezzetli turşu kurmak için dikkat edilecek noktalar bulunmaktadır. Turşu kurarken dikkat edilecekler noktaların başında turşu yapılacak besinlerin dikkatli şekilde seçilmesi gelmektedir. Meyve ve sebzelerin taze olmasına özen gösterin. Genelde yanlış bir şekilde turşuluk meyve ya da sebzelerin deforme olmalarına dikkat edilmemektedir. Ancak taze sebze ve meyveler turşunun kalitesini çok etkileyecektir. Çürümeye başlayan ya da bozulmuş meyve ve sebzelerin kullanılması halinde turşunun oluşacağı gerekli bakteri oluşumu sağlanmayacak ve hatta besin zehirlenmesi gibi durumlar da görülebilecektir.

Plastik Kap Kullanmayın

Sağlıklı turşu kurmak için kap seçimi önem taşıyor. Turşu kurma kavanozları camdan olmalıdırlar ve asla plastik kullanılmamalıdır. Plastikler yapıları itibariyle sağlığa uygun olmayan zararlı bileşenlerin turşulara geçmesine neden olacaktır. Özellikle kanserojen maddelerin yayılımı sağlayacak bu durum sağlık açısından büyük risk yaratacaktır. Sağlıklı bir turşu kurmak ve aynı zamanda çevreyi de korumak için cam kavanozların kullanılması daha lezzetli turşu elde etmenize neden olacaktır. Yine turşuyu kurmadan önce kabın yanı sıra besinlerin temizliğine de dikkat edilmelidir. Besinlerin ve kabın yeteri kadar temizlenmemesi turşunun lezzetini bozacaktır. Bu yüzden besinler başta olmak üzere kullanılacak tüm malzemelerin dikkatli ve özenli bir şekilde temizlenmesi yararlı olacaktır.

İçme Suyu Kullanın

Turşu suyu hem içilmesi hem de turşuların daha lezzetli olması için önemli olduğundan turşu yapımında kullanılacak su içme suyu olmalıdır. Çok bekleyen ya da şebeke suyundan alınan suların içinde zararlı bakteriler olacağı için bu durum turşunun lezzetini etkileyeceği gibi aynı zamanda sağlık açısından da zararlı olabilecektir. Zararlı olan sular turşunun içinde zararlı bakterilerin yaşamasına neden olabilecek ve bu durum ise besin zehirlenmesi yaratabilecektir. Bunların yanında tuz miktarına dikkat etmek, sirke ve limon tuzu kullanmak gibi etmenler de önemlidir. Bu noktalara dikkat ederek lezzetli turşu kurabilirsiniz.