Ünlü oyuncu ve yönetmen Erol Günaydın anılıyor

Ünlü oyuncu ve yönetmen Erol Günaydın anılıyor

Meddahlık geleneğinin de önemli bir temsilcisi olan Erol Günaydın, vefatının 8’inci yıldönümünde sevenleri tarafından anılıyor. Yönetmen, senarist ve oyuncu olan Günaydın’ın sevenleri tarafından ölüm yıldönümünde unutulmadı.

Usta Oyuncu Anılıyor

Türk sinemasının ve tiyatrosunun usta isimlerinden olan Erol Günaydın vefatının 8’inci yıldönümünde sevenleri tarafından anılıyor. 8 yıl önce bugün aramızdan ayrılmış olan usta oyuncu hakkında pek çok ünlü oyuncu, siyasetçi, gazeteci ve sanat camiasından isim anma mesajları yayınlandı.

Erol Günaydın, 16 Nisan 1933 yılında Trabzon Akçaabat ilçesinde dünyaya geldi. Babasının eğitim gerekçesiyle İstanbul’a gelmesinden sonra Günaydın, ilk eğitimine de İstanbul’da başladı. Tiyatroya ise ilk adımını Galatasaray Lisesi’nde attı. Askerliğini Ağrı’nın Diyadin ilçesinde yapan Günaydın, daha sonra İstanbul Şehir Tiyatroları sınavını kazarak tiyatro kariyerine de başlamış oldu. 1955 yılında Papaz Kaçtı oyunu ile profesyonel oyunculuk kariyerine başlayan Günaydın, bundan sonra sahnelerin aranan isimlerinden birisi haline gelecekti. 1960 yılında Yeşil Kurbağalar filmi ile de beyazperdeye çıkan oyuncu, aynı zamanda sinema ve daha sonra televizyon dünyasının da aranan bir ismi haline geldi.

Sayısız Film ve Dizide Rol Aldı

Günaydın aynı zamanda Dormen Tiyatrosu’nda pek çok ünlü oyuncu ile tanıştı. Tanıştıkları ve sıkı dostluk kurduğu isimler arasında Tuncel Kurtiz, Suna Keskin, Erol Keskin ve Cahit Irgat gibi isimler bulunuyordu. Güzel Bir Gün filmi ile hem senaryo hem de en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü 1967 yılında kazanan Günaydın, aynı zamanda tiyatro geleneğini de sürdürmeye devam etti. Meddahlık geleneğinin en önemli temsilcileri arasında bulunan Günaydın, bu alanda bir otorite olarak kabul edildi. Ayrıca dönemin sevilen dizisi Çiçek Taksi’de oynadığı rol ile de hafızalara kazınan Günaydın, pek çok film için de seslendirme yapmıştı.